Buldan, tekstil işçisi kadınlarla buluştu

HDP Eş Genel Başkanı Buldan ve beraberindeki heyet, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında Adana’da tekstil işçisi kadınlarla bir araya geldi.

HDP Kadın Meclisi’nin “Kadın Yoksulluğuna Hayır” buluşmaları kapsamında Adana’daki temaslar 2’nci gününde de sürdü. Heyette, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce ve partinin kadın yöneticileri yer aldı.

HDP’li kadınlar Seyhan ilçesine bağlı Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan bir tekstil fabrikasında işçileri ziyaret etti. Buluşmada işçilerin tek tek sorunlarını dinleyen heyet, burada kısa bir açıklama yapıldı.

Yüce: Dünyanın yükünün çoğunu biz kadınlar yükleniyoruz

SKYP Eş Genel Başkanı Canan Yüce

İlk olarak konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, “Dünyanın yükünün çoğunu biz kadınlar yükleniyoruz. Biliyoruz ki gücümüzü birleştirirsek daha çok görünür olur hem de haklarımızı ve taleplerimizi daha çok yükseltiriz. Bugün bu nedenle buradayız” dedi. Yüce, birlikte mücadele çağrısı yaptı. 

Buldan: Kadın emekçilerin seslerini duyurmaya çalışıyoruz

Pervin Buldan ise yürüttükleri kampanyanın amacına ilişkin bilgi vererek, işçilere teşekkür etti. Kampanya kapsamında yarın Hatay’da olacaklarını belirten Buldan, “Türkiye’de çok zor koşullarda çalışan ancak emeğinin karşılığını alamayan milyonlarca işçi ve emekçi kadın var. Dolayısıyla biz bu kadın emekçilerin seslerini Meclis’te kamuoyuyla paylaşmaya ve duyurmaya çalışıyoruz.” dedi.

‘İşçilerin emekleri yok sayılıyor’

İşçilerin emeklerinin ülkeyi yönetenlerce yok sayıldığını ifade eden Buldan, işçilerin yaşadığı sorunların çözümü için mücadele ettiklerini kaydetti. İşçi ve emekçi kadınların bin bir türlü sorununu olduğunu söyleyen Buldan, pandemi sürecinde bu sorunların daha da arttığına işaret etti. Buldan, şöyle konuştu:

“Özellikle 1.5 yıldır kadınlar, işçiler ve emekçiler her türlü zor şartlarda çalışmaya ve üretmeye zorlandılar. Bunu yaparlarken birçok sıkıntıyla karşılaştılar. Fakat biz HDP sizlerin yaşadığı bütün sıkıntıları dile getirmek için bugün buradayız. Varsa eğer sıkıntınız, sorunlarınız elbette ki bunları dinlemeye de hazırız. Bunu da ifade etmek isterim. Bir kez daha sizlere çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Hep birlikte kazanacağımıza olan inancımı bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Buluşma, işçilerle yapılan görüşmeler ardından son buldu. Buldan ve beraberindeki heyet, kadınlarla bir araya gelmek için Ceyhan ilçesine geçti.

MA – ADANA