Burdur ile Kars’ta karantinaya alınan 2 köye giriş-çıkış yasağı

Burdur ve Kars’ta iki köyde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılarak, köylere giriş çıkışlar yasaklandı.

Burdur’un Karamanlı İlçesi’ne bağlı Kılavuzlar köyünde karantina uygulanmasına karar verildi. Karamanlı Kaymakamlığı, 9 Covid-19 pozitif vaka, 36 temaslı tespit edilmesi üzerine, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca, hastalığın yayılmaması için ikinci bir karar alınıncaya kadar köyde karantina uygulanmasına karar verildiğini belirtti.

Köyün giriş ve çıkışları kapatıldı

Köyün giriş ve çıkışlarına güvenlik şeridi çekildi ve yollara kum dökülerek araç ve yayalara kapatıldı. Jandarma ve sağlık ekipleri de önlem aldı. 

Köydeki vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için Karamanlı Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Gruplarının görev başında olduğu, vatandaşların Alo 199 ve 112 numaralı hatlardan ihtiyaçları için talepte bulunabilecekleri bildirildi.

Kars’ta bir köy karantinaya alındı

Kars Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Sarıkamış İlçesi’ne bağlı Karaköse Köyü’nde, salgının yayılmasının engellenmesi, sosyal izolasyon sağlanarak vatandaşların sağlığının korunması amacıyla karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi. 

Açıklamada, köye giriş çıkışların durdurulduğu belirtildi.

Kaynak: AA