Çerkezoğlu: Kimse DİSK’lilerin sessiz kalmasını beklemesin

Hakkında açılan davada beraat eden DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Kimse DİSK’lilerden sessiz kalmasını beklemesin. Doğru bildiğimizi söylemekten ve bunun mücadelesini örgütlemekten bir gün bile geri durmayacağız” dedi.

Fotoğraf: @diskinsesi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun yaptığı bir konuşmadan dolayı hakkında açılan davanın karar duruşması Sapanca Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek”, “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” suçlamalarıyla yargılanan Çerkezoğlu’na destek amacıyla DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, kurum temsilcileri ve milletvekilleri de Sapanca adliyesine geldi.

‘İsnat edilen suç DİSK’in bana verdiği görevdir’

DİSK’in @diskinsesi adlı twitter hesabından geçen bilgilere göre; Mahkemede savunma yapan Çerkezoğlu, “İddianame, kurulmak istenen rejimin ruhuna uygun bir iddianamedir. Rejimin/sistemin değişmesi gerektiğini söylemeyi suç saymaktadır. İsnat edilen suç, on yıllardır bayrağını onurla taşıdığım, bugün de genel başkanlığını yürüttüğüm DİSK’in bana verdiği görevdir.” dedi. Daha sonra Çerkezoğlu’nun avukatları savunma yaparak beraat talebinde bulundu. Mahkeme, Çerkezoğlu hakkındaki tüm suçlamalardan beraat kararı verdi.

‘Kimse sessiz kalmamızı beklemesin’

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Çerkezoğlu, “Kimse DİSK’lilerden sessiz kalmasını beklemesin. Doğru bildiğimizi söylemekten ve bunun mücadelesinin örgütlemekten bir gün bile geri durmayacağız.” dedi.

Çerkezoğlu, “Hiç kimse bizden bu ülkede milyonlarca işçiyi açlık sınırı altında asgari ücrete mahkum edenlere karşı sesimizi çıkarmamızı, hiç kimse bizden madende kömür tozu solurken ücretini ve tazminatlarını alamadığı için tepkisini getirmek isteyen işçilerin önüne tomaları yığanlara karşı sessiz kalmamızı, bu ülkede her türlü varlığımız değerlerimizi bir avuç sermayeye karşı peşkeş çekenlere karşı sessiz kalmamızı beklemesin.” dedi.

Beraat kararını önemli bulduğunu belirten Çerkezoğlu, kendisine destek olanlara teşekkür ederek “Omuz omuza mücadeleye devam” dedi.