Charlie Hebdo karikatürüne Kültür Bakanlığı’ndan küfürlü yanıt

Charlie Hebdo dergisinin Erdoğan hakkındaki karikatürüne sosyal medyada tepki gösterenler arasında Kültür Bakan yardımcısı da vardı. Bakan Yardımcısı Serdar Çam, küfürle karşılık verdi.

Yayımladığı Hz. Muhammed karikatürleri, Fransa ile Türkiye gibi birçok Müslüman ülke arasında krize neden olan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, bu kez AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir karikatürünü kapağına bastı. Yayımlanan karikatüre Türkiye’den tepki gecikmedi.

İbrahim Kalın’dan kınama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından Erdoğan karikatürünü kullanan dergiye şu sözlerle tepki gösterdi: “Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz. Bunlar sadece kendi müptezelliklerini ve ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar. Kişi haklarına saldırı, mizah ve ifade özgürlüğü değildir. Ahlak ve edep yoksunu bu yayınların amacı, nefret ve husumet tohumları ekmektir. İfade özgürlüğünü din ve inanç düşmanlığına dönüştürmek ancak hastalıklı bir zihniyetin ürünü olabilir.”

Fahrettin Altun: ‘Faşizm kaybedecek’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, “Batı’nın faşist kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek!” açıklaması yaptı.

Kültür Bakanı Yardımcısı küfür etti

Dergiye yönelik gündeme oturan tepki ise, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam’dan geldi.  

Çam, derginin Twitter hesabını etiketlediği paylaşımında “Siz piçsiniz, siz o…u çocuğusunuz” ifadelerini kullandı.

MA