CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan kayyum tepkisi: Bu demokrasi midir?

19 Kasım 2019 CHP Grup Toplantısı

HABER MERKEZİ – Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’li belediyelere yönelik kayyum atamaları için “Bu demokrasi midir?” diye sorarak, “Seçime sokuyorsunuz, kazanıyor, niye görevden alıyorsunuz ve neden kayyum tayin ediyorsunuz. Bu ne demektir? Ben sana oy veren, seni seçen bütün seçmenlerin iradesini kabul etmiyorum, sandığa atılan oylar benim için geçersizdir demektir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Sanatçıların gücünün, siyasetçilerin gücünden daha etkili bir alan yarattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, sanatçıları baş tacı yapmanın herkesin ortak görevi olduğunu söyledi. Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’i iki hafta önce evinde ziyaret ettiğini, sorunlu bir sağlık ortamında olduğunu gördüğünü aktaran Kılıçdaroğlu, kısa süre görüştüklerini, sonrasında salonda diğer kişilerle durumuna ilişkin değerlendirme yaptıklarını anlattı. Kenter’in hayatını sanata adadığını, büyük başarılara imza attığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Onu asla unutmayacağız.” dedi. Tiyatro sanatçısı Jale Birsel’in de yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, tiyatro camiasına başsağlığı dileklerini iletti. 

‘Kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmesini kabul etmiyoruz’

Başörtülü oldukları için saldırıya uğradıklarını söyleyen Gamze İnce ve Feyza Yerlikaya’yı aradığını belirten Kılıçdaroğlu, “Morallerinin bozulmamasını istedim. ‘Bu ülkede bu tür provokasyonlar olabilir, asla üzülmeyiniz. Bu ülkenin sağduyulu insanları, bu ülkenin güzel insanları hep yanınızda olacaktır’ dedim.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmesini asla kabul etmediklerini, bir insanın yaşam tarzının, kimliğinin, inancının siyasete konu olmaması gerektiğini söyledi.

‘Vakıf 309 milyon para topladı. Nerede bu para?’

15 Temmuz’dan sonra bir vakıf kurulduğunu ve para toplandığını, bu vakfın nerede olduğunu sorduklarında, Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı’nın kurulduğunun kendilerine iletildiğini belirten Kılıçdaroğlu, Ankara Milletvekili Murat Emir’in kendilerine verilen adrese gidip baktığını ancak adreste öyle bir vakıf olmadığını gördüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, “Vakfın 309 milyon lira para topladığı bundan birkaç yıl önce ifade edildi. Nerede bu para? Onu da bilmiyoruz.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

‘Tank palet fabrikasının en büyük ortağı Katar’

Sakarya’daki tank palet fabrikasının 25 yıllık işletme hakkının BMC’ye devredilmesine değinen Kılıçdaroğlu,  şunları kaydetti: “Herkesin bilmesini, özellikle de ülkücü kardeşlerimin bilmesini isterim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük silah fabrikasının yabancı bir orduya peşkeş çekilmesini ben kabul etmiyorum, bunu milliyetçilik anlayışım da kabul etmez” dedi. Fabrikanın en büyük ortağının Katar olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sevgili Erdoğan, sen bunu biliyor musun? Yöneticisi de Katar. Sen daha bakmadın ticari sicili gazetelerine ama ben o ticari sicil gazetelerinin tamamına baktım. Sen ülkeyi yönetemiyorsun. Kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çekenlerin, bu memlekete faydası olmaz, ceplerine faydası olur. Adalet, evet hepimiz için adalet, üretim için de adalet. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak da bir adalettir.” diye konuştu.

‘Seçime girip kazanan belediye başkanı görevden alınabilir mi?’

YSK’nin onayıyla belediye başkan adaylarının seçimlere katıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, HDP’li belediyelere kayyım atanmasını eleştirerek, şunları kaydetti: “Belediye başkanı seçimi kazanıyor, ayın 31’inde, ayın 1’inde Vali Ankara’ya yazı yazıyor; ‘bu, görevden alınmalı’ diye. Kardeşim ya daha dün yaptık seçimi, 1’inde yazı yazıyorsun. Eğer benim seçime girmeme gibi bir sorunum varsa baştan bunu yaparsınız kardeşim. Savcı, kusura bakma, savcı, sen seçime giremezsin, Yüksek Seçim Kurulu sen seçime giremezsin der. Seçime girdikten sonra ben seni görevden alıyorum. Görevden alınabilir mi? Eğer yasal gerek varsa alınabilir, haklı bir gerekçe varsa alınabilir ama ne yaparsınız, belediye meclis üyesi var. Belediye Meclisinde seçim yapılır, yeni bir belediye başkanı seçilir, aday seçilir, öbürünün davası devam eder.”

‘Neden kayyum tayin ediyorsun?’

Kayyum atamaları için “Bu demokrasi midir?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Demokrasi benim gibi düşünmeyen insanın da haklarının olduğunu kabul etme rejimidir. Girecek seçime, sokuyorsunuz, kazanıyor, niye görevden alıyorsunuz ve neden kayyum tayin ediyorsunuz. Bu ne demektir? Ben sana oy veren, seni seçen bütün seçmenlerin iradesini kabul etmiyorum, sandığa atılan oylar benim için geçersizdir demektir. Bu yanlıştır, demokrasi kültürünün özüne yakışmaz, yanlıştır. O nedenle hepimizin demokrasi konusunda duyarlı olması lazım.” diye konuştu.