CHP’li Sarıbal: İnsanlık suçlarının zaman aşımı olmaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, Maraş, Çorum, Sivas katliamlarının insanlığa karşı işlenen suçlar olduğunu belirterek, “İnsanlık suçlarının zaman aşımı olmaz.” dedi.

Sarıbal, yeni katliamlar yaşanmaması için başta siyasiler olmak üzere bütün toplumu katliamları lanetlemeye çağırdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamının 27’inci yılı dolayısıyla Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Sarıbal, Pir Sultan Abdal Derneğinin düzenlediği etkinliklere katılmak üzere Sivas’a giden 33 ozan ve yazar ile 2 otel çalışanının kaldıkları otelde yakılarak katledildiklerini söyledi.

‘Güvenlik güçleri bu katliamda seyirci kaldı’

Aynen Maraş’ta, Çorum’da olduğu gibi Sivas katliamının da göz göre göre geldiğine vurgu yapan Sarıbal, şöyle konuştu:

“Yerel basının yaptığı açıklamalar, yerel yönetimlerin yaptığı etkinlikler, dağıtılan el broşürlerine göre aslında bir katliamın gerçekleşeceği konusunda çok net bir tutum ve öngörü vardı. Başta Türkiye edebiyatının usta çınarı Aziz Nesin olmak üzere bütün katılanlar hedef gösterildi, kalabalık otel etrafında toplandı, ellerinde benzin ve gaz bidonlarıyla oteli yaktılar. Güvenlik güçleri bu katliamda seyirci kaldı.”

‘Maraş, Çorum ve Sivas katliamının hesabı ne yazık ki sorulmadı’

Olaydan sonraki gelişmeler ile dava sürecine ilişkin de bilgi veren Sarıbal, o günün sanıklarını mahkemede savunanların bugün aldıkları görevler üzerinden bakıldığında, bu davanın nasıl bir siyasal İslam davası olduğunu net bir şekilde gördüklerini belirtti.

Maraş, Çorum ve Sivas katliamının hesabının ne yazık ki sorulmadığına işaret eden Sarıbal, “Bugün Almanya’da 9 sanığın olduğu söyleniyor. Ne yazık ki Türkiye mahkemeleri, Almanya’dan bu sanıklarla ilgili herhangi bir çağırma talebinde bulunmadı. Aynı şekilde bunlarla ilgili herhangi bir soruşturma da açmadılar. Dolayısıyla yapanın yanına kar kaldığı, hatta bir kısmının ödüllendirildiği, devlet ve sistem tarafından korunduğu önemli bir tarihsel süreci birlikte yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı. 

‘İnsanlık suçlarının zaman aşımı olmaz’

Bu katliamların insanlığa karşı işlenen suçlar olduğunu söyleyen Sarıbal, “İnsanlık suçlarının zaman aşımı olmaz. Er ya da geç bu katliamların hesabı sorulacaktır.” dedi. Vicdanı, insanlığı, adaleti olan tüm insanların ses çıkarıp bütün katliamları kınaması gerektiğini ifade eden Sarıbal, şu çağrıda bulundu:

“Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta katledilenlerin anısı önünde saygıyla eğitiliyoruz ama bu yetmez; yeni katliamlar yaşanmaması için başta siyasiler olmak üzere bütün toplumu insanlık adına sorumluluğa, katliamları lanetlemeye çağırıyorum.”

AA – TBMM