Çığ altında kalan Daşdemir’in 40 gün sonra cenazesi bulundu

Van-Bahçesaray karayolunda meydana gelen çığ altında kalan itfaiye eri Mehmet Can Daşdemir’in 40 gün sonra cenazesine ulaşıldı.

Van-Bahçesaray karayolunda 5 şubatta meydana gelen çığ felaketinde çığ altında kalan itfaiye eri Mehmet Can Daşdemir’e olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşılamamıştı. Van Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; Havaların düzelmesi üzerine karayolları ekipleri çığ bölgesine kadar yolu kardan temizleyerek açtı.

Yolun açılmasının ardından, teknik heyetin yaptığı inceleme ve değerlendirme sonrası AFAD ve karayolları ekipleri çığ bölgesinde arama çalışmasına başladı. Yapılan arama çalışmalarında 28 yaşındaki itfaiye eri Daşdemir’in cansız bedenine ulaşıldı. Adli tıp kurumunda yapılan işlemlerin ardından Daşdemir’in cenazesi ailesine teslim edildi.

Anne İran Daşdemir, oğlunun tabutuna sarılarak sarılarak ağıt yaktı – AA

Daşdemir Tuşba ilçesine bağlı Akköprü Mezarlığında törenle toprağa verildi. Cenaze töreninde duygusal anlar yaşandı. Anne İran Daşdemir ile yakınları, Daşdemir’in tabutuna sarılarak gözyaşı döktü ağıt yaktı.

Ne olmuştu?

Van’dan Bahçesaray ilçesine giden yolcu minibüsü ile yol çalışması yapan iş makinesi 4 Şubat akşamı saat 17.00 sıralarında Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde çığ altında kalmıştı. Çığ düşen bölgede başlayan arama kurtarma çalışmasında, 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 6 kişi ise yaralı olarak kurtarılmıştı. Kayıp 2 vatandaşı bulmak için 5 şubatta devam eden arama kurtarma çalışması sırasında ikinci çığ felaketi yaşanmıştı. Çok sayıda kişinin çığ altında kaldığı ikinci çığ felaketinde 41 kişi hayatını kaybetmişti.