‘Çıplak arama’yı eleştiren Gergerlioğlu hakkında suç duyurusu

Emniyette gözaltındaki kadınlara yönelik çıplak arama tacizini yalanlayan Uşak Valiliği Gergerlioğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu’nun çıplak aramaya ilişkin açıklamaları kamuoyunda ses getirmişti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis gündemine taşıdığı çıplak aramaya ilişkin Uşak Valisi Funda Karabıyık açıklama yayımladı. Gergerlioğlu’nun Uşak Emniyeti’nde 30 kadının çıplak aramaya maruz kalmasını gündeme taşımasının ardından konuya ilişkin yaptığı açıklamada bunu yalanlayan Valilik, tacizcileri yargılamak yerine tacize maruz kalanları ve bu durumu paylaşanları hedef alarak, Gergerlioğlu hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

‘Yayın organlarının karalama kampanyası’

Yapılan açıklamaları ve kadınların sosyal medya platformlarında maruz kaldıkları çıplak arama tacizini anlatmalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Valilik açıklamasında , “Son günlerde İl Emniyet Müdürlüğümüzün uygulamasını skandal olarak vermeye çalışmak FETÖ terör örgütünün esiri olmuş yayın organlarının ve kişilerin karalama kampanyasıdır. Hukuktan ve mevzuattan bir milim sapmadan görev yapan emniyet güçlerimizin fedakârca çalışmaları ve mücadelesinin; bölücü örgüt propagandasının konusu haline gelmesi kabul edeceğimiz bir husus değildir” denildi.

‘Hayal mahsulü ve kötü bir yalandır’

Yaşananların FETÖ ve PKK’nin aynı amaç uğrunda birleştiklerini gösterdiğini belirtilen Valilik açıklamasında, “Bir kadın Vali olarak söylüyorum; HDP milletvekili tarafından defalarca yalanlamamıza rağmen sistematik olarak gündeme getirilen bu iftira tamamen hayal mahsulü ve kötü bir yalandır. Olayla ilgili kamera kayıtları mevcut olup, avukat görüşmelerinde de bu konu hiç gündeme gelmemiştir. Daha sonraki süreçte de herhangi bir şikâyet başvurusu olmamıştır. İlgili milletvekili hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadeleri kullanıldı.

MA