Çıray: Tanı kitlerinin doğruluğu yüzde 40, Sağlık Bakanı istifa etmeli

Yerli tanı kitlerinin güvenirliği yüzde 40 olduğu ortaya çıkınca Sağlık Bakanı Koca, Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı Selçuk Kılıç’ı görevden aldı.

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Nisan başında uyardım, kapalı kapılar ardında bakanlığınız uyarıldı. Günah keçisi yetmez, siz de istifa etmelisiniz” dedi.

AKP millete kötü bir tiyatro izlettiriyor

Aytun Çıray, Sağlık Bakanı ve AKP yönetiminin Covid -19 ile mücadelede millete çok kötü bir tiyatro izlettirdiğini söyledi. Nisan 2020 başında hem kendisinin hem de saygın bilim insanlarının uyarılarının Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından dikkate alınmadığını belirterek bakanın çuvalladığını öne sürdü.

En güvenilir test uygulanmadı

Aytun Çıray

Daha önceki açıklamasında teşhis testi olarak kullanılabilen üç farklı test mevcut olduğunu bu testlerden PCR (Polymerase Chainreaction: Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi Covid-19 tanısında halen en güvenilir test olduğunu hatırlatan Çıray şunları söyledi:

Uygulanan kitin negatif değerlerin güvenirliği yok

“Şu anda devlet ve özel tüm laboratuvarlar Sağlık Bakanlığı’nın geliştirilmesi için katkı sağladığı Biospeedy Covid-19 PCR kitini kullanmaya zorunlu tutuldu. Ancak sahadan ve bilim insanlarından aldığımız bilgiler can sıkıcı. Çünkü, kullanımda bu kitin teknik kusurları olduğu anlaşıldı. Negatif değerlerin güvenilirliği yok. PCR kiti ile birlikte kullanılması gereken bir de RNA izolasyon kiti var. Ancak sahadaki uzmanlar, ‘Bu kitin izolasyon yaptığına dair yeterli kanıt yok diyorlar’ diye sizi görevinizi yapmaya davet etmiş ve seslenmiştim ‘Ya bu test kitini iyileştirin veya test kiti ithal edin!’ ”

Yerli kitlerin doğruluğu yüzde 40 olduğu ortaya çıktı

Ne yazık ki haklı çıktık” diyen Dr. Aytun Çıray, “Haklı çıktık çünkü ahlâki ve bilimsel olarak Koronavirus mücadelesini siyaset üstü bir anlayışla izledik. Milletimize ‘yerli kit’ olarak tanıtılan ve bütün tanı merkezlerinde kullanımı mecbur tutulan Koronavirüs testinin doğruluğunun Avrupa’da yapılan araştırmalarda yüzde 40 olduğu ortaya çıktı” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca’nın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde testi onaylayan Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı Selçuk Kılıç’ı görevden aldığını anımsatan Çıray, “Yetmez Sayın Bakan, siz istifa etmelisiniz. Çünkü sizi daha Nisan başında uyarmıştım” diye konuştu.

Kapalı kapılar ardında da uyarıldınız!..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Koca’ya “Bilime karşı kulaklarınızı tıkamakla kalmadınız, Covid-19 PCR testi için çalışma yetkisi isteyen laboratuvarlara Sağlık Bakanlığı olarak geliştirilmesi için katkı sağladığınız BioEksen firmasının Biospeedy Covid-19 PCR kitini kullanmayı mecbur tuttunuz” diyen Aytun Çıray şu bilgileri de verdi:

“Halbuki kapalı kapılar ardında bilim insanları Bakanlığınızı en üst düzeyde uyarmıştı. Bir Bakan Yardımcınıza Biospeedy kitinin bu haliyle böyle bir salgında kullanılmasının uygun olmadığını, iyileştirilmesinin gerektiğini ifade etmişlerdir. Ama inadına bu görüşmeden sonra aynı gün Sağlık Bakanlığı Covid19 testinin Bakanlık tarafından yetki verilmiş hastaneler dışında çalışılmasını yasaklamıştır.”

Yerli ve milli testle tüm hasta sayı ve istatistikler çöp oldu

“Koca’nın sözde ‘yerli ve milli’ teste dayanarak yaptığı tüm hasta sayıları ve diğer istatistiki bilgiler çöp olmuştur” diyen Çıray, böyle durumlarda demokrasinin kırıntısı kalmış olan ülkelerde bakanın istifa edeceğini belirterek, “Ben de kendisini istifaya davet ediyorum” dedi.