Çıray’dan ciddi iddia: Halk Sağlığı Laboratuvarları sağlığımızı tehdit ediyor

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Dr. Aytun Çıray, “Halk Sağlığı Merkezi Laboratuvarları sağlığımızı tehdit ediyor” diyerek kendisine ulaştırılan fotoğrafları paylaştı.

Çıray, uygun olmayan şartlarda üretilen akrep, yılan sokmalarına karşı serumlar ile difteri ve tetanoz serumlarının piyasadan geri çekilip çekilmeyeceğini Sağlık Bakanı’na sordu.

Daha önce Sağlık Bakanlığı’nda müsteşar ünvanlıyla da çalışan İYİ Partili Dr. Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Aytun Çıray

“Hıfzıssıhha Merkezinin kapatılmasının hata olduğunu” görünüşü yineleyen Dr. Çıray, salgınlarla baş etmede köklü bu tür kurumlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“Bir salgınla baş edebilmek için köklü kurumlara ihtiyaç olduğunu, donanımlı, tedavi edici kurumların ve hizmetlerin yanında gelişmiş teşhis ve güvenilir biyolojik ürünlerin üretilmesine ihtiyaç olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Alelacele kurulan kurullar ve koordinasyon eksiği olan kurumlarla yaşanan keşmekeş hala hafızalardadır.”

‘Halk Sağlığı Laboratuvarları sağlığı tehdit ediyor’

Hıfzıssıhha Kurumu’nun kapatılmasının ardından yerine ikame edilen Halk Sağlığı Kurumu’nun çalışanlarından yoğun bir şekilde kendine bilgiler geldiğini belirten Çıray, “Anlatılanlar inanılır gibi değil” diyerek şunları kaydetti:

“Biyolojik ürünlerin üretim yerlerinde GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) şartlarından söz etmek mümkün değil. Ürünlerin kontrol edildiği Laboratuvarlarda GLP (Good Laboratory Practice / İyi Laboratuar Uygulaması) şartlarından bile söz etmek mümkün değil. Yani, Halk Sağlığı Laboratuvarları sağlığımızı tehdit ediyor.”

‘Ölüme sebebiyet verecek üretim’ iddiası savcılıkta

Halk Sağlığı çalışanı uzman bir doktorun kurumun yöneticileri hakkında “görevi ihmal ve ölüme sebebiyet verecek şekilde üretimler yapmak” gibi suçlamalarla adli mercilere suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Dr. Çıray, Sağlık Bakanı Koca’dan şu soruları yanıtlamasını talep etti:

Piyasaya sürülen aşıları geri çekecek misiniz?

1.            Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Biyolojik Ürünler ve Deney Hayvanları biriminde yılan, akrep difteri, tetanoz antiserumu aşağıda fotoğrafları olan tesislerde mi üretilmektedir?

2.            Fotoğraflarda görüldüğü gibi uygun olmayan laboratuvarlarda üretilerek, kontaminasyon sebebi ile ölüme sebebiyet verebilecek at kaynaklı akrep anti serumu, yılan anti serumu, difteri anti serumu, tetanoz anti serumu üretimi yapılıp, kullanıma verilmekte midir?

3.            Bu ürünlerin kullanılması durumunda ölüme sebebiyet vererek, telafisi mümkün olmayan halk sağlığı zararları oluşturulması olasıdır. Bu sebeple kullanıma sürülmüş ürünlerin, ivedilikle geri çekilmesini düşünüyor musunuz?

4.            Eğer antiserumlar aşağıda fotoğrafları görülen laboratuvarlarda üretiliyorsa uygun üretim şartlarının olmadığı laboratuvarları sağlamayarak toplum sağlığını tehdit eden sorumlu yöneticiler hakkında soruşturma açtınız mı?

5.            Devletin kurumu ve yöneticileri GMP (Good Manufacturing Practice = İyi Üretim Uygulamaları) şartlarına neden uymamaktadır? Devlet kurumları bu kurallara tabi değil midir?

6.            Bu durum birçok rapor ile hiyerarşik düzende iletildi ise bunca zamandır niçin uygun şartlar sağlanmadı ve iyileştirilmeye çalışılmadı?