‘Çoklu baro’ Meclis’ten geçmeden yeni isim başvurusu yapıldı

“Çoklu baro” yasa teklifi Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşmadan “Ankara hak ve adalet barosu” adı ile patent başvurusu yapıldı.

Söz konusu başvuruyu paylaşan CHP Milletvekili Antmen, “Türkiye, Çoklu Baro teklifi Genel Kurulda geçmeden bölünmeye başladı.” dedi.

AKP ve MHP milletvekillerinin hazırladığı “çoklu baro” yasa teklifi Meclis Adalet Komisyonunda kabul edildi. Teklif henüz Meclis Genel Kurulu’na getirilmeden Ankara’da yeni baro için patent başvurusu yapıldığı ortaya çıktı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, twitter hesabından söz konusu online başvuruyu paylaştı.

Antmen, paylaşımında şu ifadelerde bulundu: “Türkiye, çoklu Baro teklifi Genel Kurulda geçmeden bölünmeye başladı. Daha şimdiden Başkent Ankara Barosu’nu bölmek için baro isim başvurusu yapıldı. Türkiye’nin başkentinde bile yargı ve hukuk parçalanmaya başladı! Uyuma Türkiyem!”

Antmen’in paylaştığı online belgelerde, söz konusu başvuruya ilişkin koruma tarihi 4 Temmuz 2020 marka adı ise “Ankara hak ve adalet barosu” olarak geçti.