Cumartesi Anneleri, Ferhat Tepe için adalet istedi

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin faillerinin yargılanmasını isteyerek, “Dosyanın zaman aşımı gerekçesi ile kapatılmasını kabul etmiyoruz.” dedi.

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 854. haftasında. Her hafta Cumartesi günü saat 12.00’de Galatarasay Meydanı yasak olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, salgın nedeniyle kayıplarının akıbetlerini sosyal medya üzerinden canlı yayınla sormaya devam ediyor. Bu haftaki açıklamada, 28 Temmuz 1993 tarihinde kaçırıldıktan sonra öldürülen Özgür Gündem Bitlis muhabiri Ferhat Tepe’nin (19) failleri soruldu.

Zübeyde Tepe: Çocuklarımızın katilleri bulunsun

Zübeyde Tepe, oğlu Ferhat Tepe’nin katillerinin yargılanması için 28 yıldır mücadele ettiğini anlattı. Türkiye’de adaletin olmadığını dile getiren Zübeyde Tepe, şunları ifade etti:

“Eğer adalet olsaydı katiller bulunmuştu. Oğlumun suçu neydi? Artık bunu soracağım onlara. Niye öldürdüler benim çocuğumu? Bunu sonuna kadar soracağım. Bugün Galatasaray Meydanı’nda mücadele eden anneler yargılanıyor da neden failler yargılanmıyor? Biz Cumartesi Anneleri olarak her zaman çocuklarımızın yanındayız.  Çocuklarımızın katilleri bulunsun, yargılansın.”  

İsak Tepe: Çocuğumu hedef gösteren o günün Tugay Komutanıydı

İsak Tepe de, oğlu Ferhat Tepe’nin katledildiği günden bu yana ayakta olduklarını ve mücadele ettiklerini ifade etti. İsak Tepe, şöyle konutu:

“O katiller devlet desteğiyle bunu yaptılar. Oğlumu aramaya gittiğimde bana dediler ki; ‘Bize bir milyar para ver, partiden istifa et, partiyi kapat biz de çocuğunu sana teslim ederiz.’ Oysa bana bunu söylediklerinde zaten oğlumu katletmişlerdi. Biz 1994 yılında tüm delilleri, öğrendiğimiz her şeyi Adalet Bakanlığı’na ilettik. Benim çocuğumu hedef gösteren o günün Tugay komutanıydı. O bölgede onlarca insanı öldürttü. İnsanları hedef gösterip öldürtüyordu.”

‘Biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz’

O günden itibaren katillerin yargılanması için eylemlere başladıklarını söyleyen İsak Tepe, fakat hiçbirinin yargılanmadığını anlattı. 20 yıl geçtikten sonra davanın düşürüldüğünü belirten İsak Tepe, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar 18 bin insanın cinayetini işleyen o katiller, caniler hakkında dava açılmadığı gibi ailelere dava açılıyor. Bana da açılıyor. Bir konuşma yaptığım için. Şimdi de Cumartesi Anneleri orada eylem yapıyor diye onlar hakkında dava açılmış. Bu ülkede evladımızın katilleri yargılanmıyor fakat evlatlarını arayan veya katillerin yargılanmasını isteyen insanlar tutuklanıyor, cezalandırılmak isteniyor. Böyle bir sistemde insanlar nasıl memnun olabilir veya adalet nasıl uygulanır? Bu hepimizin sorunudur. Biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Bunu yapmayanlar utansınlar.”

Ayşe Tepe: Zaman aşımını kabul etmiyoruz

Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe ise, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımını kabul etmediklerini belirtti. Ayşe Tepe, “Hak, hukuk mücadelesi veriyoruz. Cezasızlık son bulsun, devletin yüzleşmesini ve faillerin yargılanmasını istiyoruz. Galatasaray Meydanı’ndan da vazgeçmiyoruz.” dedi. 

‘Soruşturma kasten zaman aşımına uğratıldı’

Cumartesi Anneleri adına bu haftaki basın metnini okuyan Zeynep Ceren Boztoprak, faillerin yargılanması konusunda Tepe ailesinin yaptığı tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını anımsattı. Boztoprak Ferhat Tepe’nin kaybedilmesine yönelik soruşturma sürecine ilişkin şunları aktardı:

“Ferhat’ı Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığı’nda işkenceli sorguda gördüğünü söyleyen çok sayıda tanığın ifadesine başvurulmadı. Ailenin Korkmaz Tağma’ya yönelik iddiaları soruşturmaya dahil edilmedi. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı delilleri toplamadan, tanıkları dinlemeden, olayı aydınlatacak hiçbir girişimde bulunmadan soruşturmayı kasten zaman aşımına uğratarak kapattı.”

Ferhat Tepe dosyasında devletin etkin soruşturma yükümlülüğünü yerine getirmediğinin AİHM ve Anayasa Mahkemesi tarafından kayıt altına alındığını belirten Boztoprak, “Dosyanın zaman aşımı gerekçesi ile kapatılmasını kabul etmiyoruz.” dedi.

Boztoprak, Ferhat Tepe ve tüm kayıplar için, adalet istemekten ve 155 haftadır kendilerine yasaklanan kayıplarla buluşma mekânı Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

MA – İSTANBUL