Dersim’de bulunan cenazenin Esma Kılıçarslan olduğu belirlendi

Dersim’de Uzunçayır Baraj Gölü’nde Gülistan Doku ve uzman çavuşu arama çalışmaları sırasında bulunan cenazenin kayıp Esma Kılıçarslan’a ait olduğu belirlendi.

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Gülistan Doku ve eğitim sırasında devrilen bottan Munzur Çayı’na düşerek kaybolan uzman çavuş Yılmaz Güneş’in bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü’nde arama çalışmasında bulunan cenazenin kime ait olduğu tespit edildi. Askeri bir helikopter ile Munzur Çayı’nın da su sağladığı Uzunçayır Baraj Gölü üzerinde görülen cenaze üzerine bölgeye ekipler sevk edildi.

Yerelde yayımlanan Özgür Dersim gazetesindeki habere göre; Ekipler tarafından barajdan çıkarılan cenazenin 21 Mart’ta kayıp başvurusu yapılan Esma Kılıçarslan’a (28) ait olduğu belirlendi. Cumhuriyet Savcısının olay yerinde yaptığı incelemenin ardından Kılıçarslan’ın cenazesi kesin ölüm sebebinin tespiti için otopsi yapılmak üzere hastane morguna kaldırıldı.

Kılıçarslan 11 Mart’tan bu yana kayıptı

Esma Kılıçarslan’nın 11 Mart günü Dersim kent merkezine gitmek üzere Hozat ilçesindeki evinden ayrıldığı ve uzun süre kendisinden haber alınamadığı öğrenildi. Kılıçarslan’ın kaybolmasının üzerinden 10 gün geçtikten sonra 21 Mart günü kayıp başvurusu yapıldığı belirtildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Paltformu twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Esma’nın şüpheli ölümü açığa çıkarılsın.” çağrısında bulundu.

Gülistan Doku

Doku’dan 3 ayı aşkındır haber alınamıyor

Öte yandan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Ailesinin Diyarbakır’dan Dersim’e gelerek 6 Ocak’ta İl Emniyet Müdürlüğüne yaptığı kayıp başvurusunun ardından yapılan arama çalışmalarında şu ana kadar bir sonuç alınamadı. Doku’nun bulunması için aylardır birçok etkinlikte ve sosyal medyada “Gülistan Doku Nerede?” kampanyaları düzenlenmeye devam ediliyor.