DFG Ocak ayı hak ihlali raporunu açıkladı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin (DFG) raporuna göre; Ocak ayında 12 gazeteci yargılandı, 4 gazeteci hakkında 21 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi ve 7 gazeteci işinden oldu.

DFG, “Ocak 2020 Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri” raporunu açıkladı. 2020 yılının ilk ayında da basına ve gazetecilere yönelik baskıların arttığının belirtildiği raporda, basın emekçilerinin yılın ilk ayında engelleme ve sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi. Birçok gazeteci hakkında dava açıldığına işaret edilen raporda, birçok gazeteciye de ceza verildiği belirtildi.

‘Basın kurumlarına zorluklar sürdü’

2019 yılında getirilen 1. Yargı Paketi ile gazeteciler ve basın kurumlarıyla ilgili kimi düzenlemeler yapıldığına dikkat çekilen raporda, “Ancak bu konuda hiçbir değişiklik yaşanmadı. Yine basın kurumlarına yönelik saldırılar ve zorluklar sürdü, gazeteciler işlerinden edildi. Bu politikalarla iktidara yönelik tek bir muhalif sesin bile çıkmasını engellemeyi amaçlanıyor. Bu nedenle muhalif yayın yapan gazetelere ilan ambargosu uygulandı.” denildi.

“İktidarın kalemşörlüğünü yapmayarak, özgür basın geleneğini sürdüren bine yakın gazetecinin sarı basın kartları iptal edildi.” denilen raporda, yükselen tepkiler üzerine sarı basın kartlarının tekrar aktif edildiğine işaret edildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın kartlarla ilgili değerlendirme sürecinin devam ettiğini açıkladığının hatırlatıldığı raporda, “İktidara göre; iktidar propagandası yapmayanlar gazeteci değildir. Bununla ‘Tek tip’ basın oluşturulmak isteniyor.” diye kaydedildi. Bu uygulamalar nedeniyle Türkiye’de basının özgürlüğünden söz edilemeyeceğine vurgu yapılan raporda, “Türkiye her gün basın özgürlüğü noktasında geriye doğru gidiyor.” denildi.

4 gazeteciye 21 yıl hapis cezası

Raporda, basına yönelik baskı ve engellemelerin sonlandırılması, basın emekçilerinin özgür çalışma ortamının sağlanması talep edildi. Ocak ayında gazetecilere yönelik tespit edilen hak ihlalleri raporda şu şekilde verildi: 2 gazeteci hakkında dava açıldı. 12 gazeteci yargılandı. 4 gazeteci hakkında 21 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. 2 gazeteci tahliye edildi. Bine yakın gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi, tepkiler üzerine tekrar aktifleştirildi. 7 gazeteci işinden oldu.