Dışişleri Bakanlığı’ndan Irak açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Sidekan bölgesindeki SİHA’lı bombardımanın ardından yaptığı açıklamada, Irak ile iş birliğine hazır olunduğunu ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde sınırda gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Erbil kentine bağlı Soran İlçesinin Sidekan bölgesinde düzenlenen ve 2 Irak Sınır Muhafızı’nın hayatını kaybettiği TSK’nın SİHA’lı saldırısının ardından yazılı açıklama yaptı. Ülkesinde bulunan PKK varlığına karşı gerekli önlemleri almanın, öncelikle Irak’ın sorumluluğunda olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu hususta ülkemiz Irak ile iş birliğine hazırdır. Ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde ülkemiz sınırlarının güvenliği için nerede olursa olsun gerekli göreceği tedbirleri şimdiye kadar olduğu gibi almakta kararlıdır. Irak’ı bu doğrultuda gerekli adımları atmaya, bu durumu fırsat bilip ülkemize yönelik mesnetsiz iddialarda bulunan diğer bazı ülke ve bölgesel örgütleri de teröristleri cesaretlendiren ve terörle mücadelede çifte standart içeren yaklaşımlarına son vererek ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz.”

Rudaw’da yer alan habere göre; Irak Basın ve Enformasyon Ağı tarafından yapılan açıklamada, 10 Ağustos’ta Soran İlçesi sınırlarında PKK ile Irak Sınır Muhafızları arasında yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından tansiyonu düşürmek için bölgeye giden Irak Sınır Muhafızları komutanlarının, PKK mensuplarıyla görüştükleri sırada, TSK’ya ait SİHA’lar tarafından bombalandığı belirtilmişti.

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan askeri hareketliliği durdurma çağrısı

Açıklamada, bombardımanda Irak Sınır Muhafızları (IBP) 2’inci Sınır Tümen Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile 2’inci Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Hali Taceddin’in hayatını kaybettiği, Yarbay Hüsameddin Abdurrahman Hasan ve bir askerin de yaralandığı kaydedilmişti.

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada da,“Türkiye ordusunun Irak toprakları içindeki devamlı ihlalleri, Irak egemenliğine yönelik tehlikeli bir ihlaldir ve kınıyoruz” ifadeleri kullanılmıştı. Açıklamada, Türkiye’den bütün askeri hareketliliğini bir an önce durdurması çağrısında bulunulmuştu.

Türkiye’den uluslararası teamüller temelinde iyi bir komşu olarak hareket etmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, iki ülke sınırları arasındaki sorunların uzlaşı ile çözülmesi istenmişti.