Diyarbakır merkezli soruşturmada gözaltı sayısı 42’ye yükseldi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, DTK’ya yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 6 ilde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanların sayısı 42’ye yükseldi.

Soruşturma kapsamında 65 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; 9 Ekim 2018’de Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasındaki aramada bulunan fiziki ve dijital dokümanlarda inceleme yapıldı. İnceleme sonucu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında DTK’da eylem ve faaliyetlerde bulundukları belirlenen aralarında İçişleri Bakanlığınca görevden alınan Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir, Silvan Belediye Eş Başkanı Naşide Toprak, HDP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 64 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

42 kişi gözaltında

Soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Batman, Adana ve Şanlıurfa’da belirlenen ev ve iş yerlerine düzenlenen operasyonda 42 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Diyarbakır’da sabah saatlerinde çok sayıda eve ve DTK binasına polis tarafından baskın yapılmıştı. Ev baskınlarında gözaltına alınanlar arasında siyasetçi, sendikacı, avukat, kadın aktivist, görevden alınan HDP’li belediye eşbaşkanları da bulunuyor.