Diyarbakır’da çok sayıda eve baskın

Diyarbakır’da sabah saatlerinde polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında aralarında DBP ve HDP’li yöneticilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyarbakır ve Kocaköy ilçesinde sabah saatlerinde birçok eve polis tarafından baskın düzenlendi. Baskın düzenlenen evlerde yapılan aramalarda, eşyaların dağıtıldığı belirtildi. Ev baskınlarında şu ana kadar gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle;

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanları Yüksel Almas ve Şehmus Karadağ, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın babası ve aynı zamanda MEBYA-DER yöneticisi Zeki Dağ, dernek yöneticileri Barış Annesi Hatun Aslan (71) ve Meyrem Soylu (79), dernek üyesi Ayşe Çelikbilek ile KHK ile kapatılan eski MEYA-DER yöneticisi Muzaffer Ulaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, HDP Bağlar İlçe Yöneticisi Fetullah Işıktaş, eski HDP Sur İlçe Yöneticisi Murat Üzgün, eski HDP İl Yöneticisi Hafiz Işık.

Gözaltına alınan 14 kişi Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, hangi gerekçe ile gözaltına alındıkları konusunda henüz bilgi alınamadı.

MEBYA-DER’e baskın

Kentteki ev baskınlarıyla birlikte polis, MEBYA-DER binasına da baskın düzenledi. Kapısı kırılarak girilen dernekte yaklaşık 7 saat arama yapıldı. MEBYA-DER avukatları eşliğindeki aramada derneğin kuruluş belgeleri, tüzüğü ile ailelerin başvuru formlarına el konuldu.

Derneğin kırılan kapısı tamir edilirken, polislerin, baskın ve arama gerekçesine ilişkin “gizlilik kararı” olduğu gerekçesiyle avukatlara bilgi verilmediği öğrenildi.  

MA – DİYARBAKIR