Diyarbakır’da HDP il ve ilçe binalarına baskın

HDP Diyarbakır İl Örgütü ve Yenişehir İlçe Örgütü binalarına polis tarafından baskın yapıldı. 

Baskın sonrası HDP İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyat Ceylan ile Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı gözaltına alındı.

HDP Diyarbakır İl Örgütü binasına baskın yapıldı

HDP Diyarbakır İl Örgütü ve Yenişehir İlçe Örgütü binalarına, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden alınan “arama ve el koyma” kararına istinaden, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Çevik Kuvvet ekiplerince baskın yapıldı.

Çok sayıda zırhlı araç ve polis tarafından abluka altına alınan il ve ilçe binalarında “yasadışı doküman” bulunduğu gerekçesiyle arama yaptı. İl binasının kapısı polis kalkanlarıyla kapatılırken, binaya HDP milletvekilleri ve avukatların girişine de izin verilmedi.

Hard disk, kitap ve fotoğraflara el konuldu

HDP Diyarbakır İl Örgütü binası Fotoğraf: AA

Yenişehir İlçe Örgütü binasının girişi de yine polis bariyerleriyle kapatılırken, binada bulunan İlçe Eşbaşkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı dışındaki parti yöneticileri dışarı çıkarıldı.  İlçe binasında yapılan aramalar sonucunda bilgisayar hard diski, çok sayıda kitap ve fotoğrafa polislerce el konuldu.

İl ve ilçe eşbaşkanları gözaltına alındı

İlçe binasında yapılan aramaların ardından soruşturma kapsamında HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı gözaltına alındı. Kaya ve Sızıcı gözaltına alınırken toplanan partililer, “Baskılar bizi yıldıramaz sloganı” attı.

Öte yandan haklarında gözaltı kararı bulunduğu belirtilen HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık’ın tutulduğu il binasındaki arama da sona erdi. İl binasında polisin gerçekleştirdiği aramanın sona ermesiyle eşbaşkanlar Ceylan ve Uyanık gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Kaynak: AA-MA