Diyarbakır’da tarihi hançer bulundu

Diyarbakır’da bir araçta yapılan aramada 54 santimetre uzunluğunda 14’üncü yüzyıla ait olduğu tespit edilen tarihi hançer bulundu.

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da 54 santimetre uzunluğunda 14’üncü yüzyıla ait olduğu tespit edilen tarihi hançer Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Konuya ilişkin Diyarbakır Valiliği tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı tarafından Kayapınar İlçesi Pirinçlik Jandarma Karakol Komutanlığı önündeki Yol Kontrol ve Arama Noktasında 1 Ocak günü seyir halindeki bir aracın durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, Diyarbakır-Şanlıurfa istikametinde seyir halinde bulunan araçta yapılan aramada, sürücü koltuğunun arka cep kısmına gizlenmiş hançer ve kını bulunduğu belirtildi. Açıklamada, hançer ve kını Diyarbakır Müze Müdürlüğüne götürülerek incelendiği ifade edildi. İncelemede hançerin 54 santimetre uzunluğunda, 14’üncü yüzyıla (M.S.1312) ait olduğunun tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, üzerindeki yazının ise Osmanlıca olduğu belirlendi.

Hançer üzerindeki Osmanlıca yazıda ise, “Ey gönül bir can için her cana minnet eyleme, Mihneti dünya için bir kula minnet eyleme” denildiği kaydedildi. Hançer ve kını Müze Müdürlüğü’ne teslim edilirken, hançerin bulunduğu araç sürücüsü M.Ş. isimli şüpheli hakkında adli işlem başlatıldı.