Diyarbakır’dan, HDP’ye saldırıya karşı daha açık ortak tavır belirleme çağrısı

İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik ırkçı saldırıyı kınayan Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, hükümet başta olmak üzere siyasi partileri saldırıya karşı daha açık ortak bir tavır belirlemeye çağırdı.

Diyarbakır Barosu, DTSO, DESOB, Diyarbakır Ticaret Borsası, İHD, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Tabip Odası, DİSİAD, DOGUNKAD, DİMAD, DOGUNSİFED, DSMMMO, Mazlumder Diyarbakır Şubesi, Güneydoğu Tekstil, GÜNTİAD, Amed KESK Şubeler Platformu, DİSK Bölge Temsilciliği, TİHV, ÖHD, DOSİAD, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, SHUDER, Rosa Kadın Derneği, Göç ve İnsani Yardım Vakfı ortak açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu Adli Yardım Binası’nda yapılan ortak açıklamayı sivil toplum örgütleri adına Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren okudu.

‘Saldırılara karşı ortak tepki ortaya koyulmadı’

Son yıllarda muhalefette yer alan partilerin liderlerine, yöneticilerine, üyelerine ve eleştirel aktörlere yönelik saldırıların yaygın ve olağan hale geldiğine vurgu yapan Eren, “Bugüne kadar yapılan saldırılara karşı kamuoyunun ve siyasi partilerin ortak bir tepki ortaya koymamış olmasına ve özellikle failler hakkında etkin ve caydırıcı bir yargı sürecinin işletilmediğine hep beraber tanıklık ettik. Hep birlikte şahit olduğumuz bu cezasızlık süreci bugünkü nefret saldırısına zemin hazırlamıştır.” dedi.

‘Ötekileştirici üslup ırkçı saldırılara yol açtı’

Yargının bu “siyasi saldırıları” koruyan tutumunun yanı sıra siyasetçilerin ötekileştirici ve kriminalize edici üslubunun bugünkü gibi ırkçı saldırılara yol açtığını belirten Eren, bu siyaset tarzının kamusal alanda adalet ve eşitlik talebinde bulunanlar başta olmak üzere, muhalif tüm kesimleri hedef haline getirdiğini belirtti.

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren

Eren, bu siyasal anlayış ve atmosferin hukuk dışı, karanlık ve paramiliter güç odaklarının da siyasal alana yönelik açık tehditlerini ve fiziki saldırılarını normalleştirdiğini söyledi. Eren, açıklamanın devamında şu çağrıda bulundu:

“Sivil toplum örgütleri olarak; her şeyden önce bu ırkçı saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’a rahmet diliyor, ailesine ve HDP’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bir siyasal partiyi hedef alan ve bir mensubunun yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan bu siyasi saldırıyı demokrasiye ve toplumsal barışa yönelik provakatif bir saldırı olarak kabul ediyor ve kınıyoruz. Saldırının bütün yönleri ile açığa çıkarılması için etkin ve hızlı bir soruşturma yürütülmesini talep ediyoruz. Hükümet başta olmak üzere siyasi partileri bu ve benzeri saldırılara karşı daha açık ortak bir tavır belirlemeye, kriminalize edici söylemlerini terk etmeye ve ülkenin gerçek sorunlarını konuşarak çözmeye davet ediyoruz.”

MA – DİYARBAKIR