Doktor Şeyhmus Gökalp’in serbest bırakılması çağrısı

TTB ve Diyarbakır Tabip Odası, yalan beyanlarla tutuklanan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp’ın yarın görülecek duruşmada serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve Diyarbakır Tabip Odası, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklu yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Tabip Odası’nda düzenlenen basın açıklamasına “Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın” pankartı asıldı. Açıklamaya, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Naki Bulut ile Diyarbakır, Batman ve Adana Tabip Odası başkanları katıldı. 

Fincancı: Tutuklu yargılama esasa dönüştü

Türkiye’de tutuklu yargılamanın esasa dönüştüğü bir dönemi yaşadıklarını belirten Fincancı, “Boğaziçi süreciyle beraber kayyım pratiğine üniversitelerde eklendi. Genç insanlar kendi haklarını savunmak adına seslerini yükselttiğinde, 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüşleri Yasasında hapis cezası olmamasına rağmen, bu yasama maddesi esas alınarak tutuklu yargılama süreçleri yaşanıyor. Bu nedenle ülkenin iklimi konusunda ve yargının tümüyle emre itaat eden tutumuyla, yakından tanışıklığımız var.” dedi.

Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasının da yargının bağımlılığının en somut örneklerinden birisi olduğunu belirten Fincancı, şunları ifade etti:

“Yüksek Onur Kurulu üyesi olarak her dönemde TTB’ye yönelik, meslek örgütlerine yönelik, emek örgülerine yönelik saldıralar ve baskılardan nasibini alan bir süreçle karşı karşıya kaldı. Sevgili Şeyhmus, bir yalancı tanığın yalan beyanlarıyla tutuklandı. Biz eminiz ki yarın duruşma sonrası meslektaşımızı alacağız. Çünkü kararlıyız, biliyoruz, yüzlerini açığa çıkarma konusunda bugüne kadar hiçbir sıkıntımız olmadı.”

‘Her durumda sözümüzü söyleyeceğiz’

İster pandemi, ister hak ihlalleri, ister ülkenin yönetimi olsun her durumda sözlerini söyleyeceklerini dile getiren Fincancı, “O nedenle kararlıyız ve bu süreci izliyoruz. Yarın hep beraber sevgili Şeyhmus’a sarılmayı düşünüyoruz. Meslektaşlarımız tutuklu yargılanıyorlar. Neden? Hekimlik pratikleri nedeniyle, iyi hekimlik pratikleri nedeniyle.” dedi.

Diyarbakır’ın seçilmiş Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’yı da alacaklarını belirten Fincancı, “Seçilmiş bütün tutuklu başkanları Eşbaşkanlarını da alacağız. Çünkü gerçekler ortada. Hepimiz gerçekleri biliyoruz.” diye konuştu.

‘Yalan olduğu kanıtlanan beyanlar esas alınarak tutuklandı’

Fincancı’nın konuşmasının ardından basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Gökalp’ın bir soruşturma kapsamında aralarında sağlık çalışanlarının da olduğu 75 kişiyle birlikte 20 Kasım 2020 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındığını daha sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığını hatırlattı.

‘Gökalp’in serbest bırakılacağına inanıyoruz’

Turan, Gökalp’in tanımadığını beyan ettiği bir yalancı tanığın ilk ifadelerinden üç yıl sonra asılsız, hiçbir somut delile dayanmayan, sunulan resmi kurum belgeleri ile yalan olduğu açıkça kanıtlanan beyanları esas alınarak tutuklandığına dikkat çekti. Turan, Gökalp’in yarın görülecek davada serbest bırakılacağına ve haksız-hukuksuz tutukluluğun sona erdirileceğine inandıklarını söyledi.

Hekimlikte mesleğin esasını “önce zarar vermeme ilkesi ve hastanın çıkarı” oluşturduğunu belirten Turan, hakimlikte de “masumiyet karinesi ve tutuksuz yargılanma”nın esas olduğuna vurgu yaptı. Gökalp’in hayatı boyunca “iyi hekimlik” değerleri ışığında ihtiyaç duyulan her alanda emek vermekten imtina etmediğine işaret eden Turan, “Dr. Gökalp’in devam eden haksız ve kanıtsız tutukluluğu ülkemiz adalet sisteminin kara lekesi, tarihin ironisidir.” dedi.

Gökalp’in serbest bırakılması çağrısını yineleyen Turan, “Herkes için adalet Dr. Şeyhmus Gökalp’e özgürlük.” dedi.

MA – DİYARBAKIR