Düdük ustası sanatçı Djivan Gasparyan vefat etti

Dünyaca ünlü düdük ustası sanatçı Djivan Gasparyan, 92 yaşında hayatını kaybetti.

Djivan Gasparyan Fotoğraf: Wikipedia

Kalan Müzik, dünyaca ünlü düdük sanatçısı Djivan Gasparyan’ın hayatını kaybettiğini sosyal medya hesabı Twitterdan duyurdu. Yapılan paylaşımda, “Kurucumuz Hasan Saltık yakın dostu, kıymetli sanatçımız Djivan Gasparyan’ın vefat haberini duyurmaktan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.” denildi.

Djivan Gasparyan kimdir?

Ermenistan’ın Solak kentinde Muşlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gasparyan, 6 yaşında düdük çalmaya başladı. 1948’de Ermeni Şarkı ve Dans Popüler Topluluğu ve Erivan Filarmoni Orkestrası’nın solisti olan Gasparyan, UNESCO’nun dünya çapındaki yarışmalarında (1959, 1962, 1973 ve 1980) dört madalya kazandı.

1973’te Ermenistan Halk Sanatçısı fahri unvanına layık görülen Gasparyan, 2002’de WOMEX ( World Music Expo ) Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı. Erivan’ın Fahri vatandaşı olan Gasparyan, 1998’de kurduğu benzersiz bir düdük dörtlüsü ile bir albüm çıkardı. 2006’da En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü dalında Grammy ödüllerine aday gösterildi .

Ermeni halk müziği çalan küçük bir toplulukla birkaç kez dünyayı gezen Gasparyan’ın müziği birçok uluslararası filmin müziklerine seçildi.

Kaynak: Wikipedia