Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgınını ‘pandemi’ olarak ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) pandemi (salgın) olarak ilan etti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 114 ülkede 118 bin civarında Covid-19 vakasının tespit edildiğini, 81 ülkeden vaka bildirimi olmadığını belirtti.

Ghebreyesus, “Dünya daha önce koronavirüsün tetiklediği bir pandemiye şahitlik etmedi.” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde yaptığı basın toplantısında Covid-19’a ilişkin açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, iki hafta içinde, Çin dışında vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığına işaret etti. Ghebreyesus, Covid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıkladı.

‘Virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmedi’

DSÖ’nün salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini ifade eden Ghebreyesus, virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurguladı. Ghebreyesus, “Bundan dolayı Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık.” dedi.

‘Pandemin hafif bir kelime değil’

Pandeminin hafif ve dikkatsizce kullanılan bir kelime olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, “Yanlış kullanılması durumunda mantıksız korkuya, mücadelenin bittiğine dair haksız kabullenmeye ve gereksiz acı ve ölüme yol açan bir kelimedir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Virüse karşı mücadele pandemi kararıyla değişmeyecek’

Ghebreyesus, “Durumu bir pandemi olarak tanımlamak, DSÖ’nün bu koronavirüsün oluşturduğu tehditle ilgili değerlendirmesini değiştirmez.” dedi. DSÖ’nün virüse karşı mücadelesinin “pandemi” kararıyla değişmeyeceğini vurgulayan Ghebreyesus, ülkelerin alması gereken önlemlerin de değişmemesi gerektiğini vurguladı.

Dünya’da daha önce koronavirüsün tetiklediği bir pandemiye şahitlik etmediğine vurgu yapan Ghebreyesus, “Ve daha önce, aynı zamanda kontrol altına alınabilecek bir pandemi de görmedik. DSÖ, ilk vakalardan haberdar olduğu andan itibaren virüse karşı tam mücadele içindeydi.” diye konuştu.

‘Vaka sayıları hikayenin tümünü yansıtmıyor’

Virüse ilişkin ülkelere DSÖ olarak her gün “acil ve agresif” mücadele etmeleri çağrısında bulunduklarını hatırlatan Ghebreyesus, “Pazartesi de söylediğim gibi sadece Covid-19 vaka sayılarına ve etkilenen ülke sayılarına bakmak hikayenin tümünü yansıtmıyor.” ifadesini kullandı.

‘Çin ve Güney Kore’de salgın ciddi düşüşe geçti’

Ghebreyesus, küresel olarak 114 ülkede 118 bin civarında Covid-19 vakasının tespit edildiğini belirterek, bu vakaların yüzde 90’dan fazlasının Çin ve Güney Kore’de görüldüğünü, bununla beraber salgının bu iki ülkede ciddi şekilde düşüşe geçtiğini söyledi.

‘81 ülkede Covid-19 vakası bildirimi olmadı’

Dünyada 81 ülkeden Covid-19 vakası bildirimi olmadığını dile getiren Ghebreyesus, 57 ülkede ise 10 veya altında vaka bulunduğunu, 4 bin 291 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirtti.

DSÖ, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili 30 Ocak’ta da “Uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan edildiğini duyurmuştu.

AA – CENEVRE