Elif Kısa 4 ay sonra tahliye edildi

Duyma ve konuşma engelli 2 çocuğuna bakmakla yükümlü olmasına rağmen 4 aydır tutuklu bulunan Elif Kısa ilk duruşmasının ardından tahliye edildi.

Ahmet Kısa’nın annesi Elif Kısa ile cezaevinde çektirdiği fotoğraf

Maraş’ın Elbistan ilçesinde 3 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Elif Kısa (65) ve Bekir Kara hakkında açılan davanın ilk duruşması Maraş 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Kısa ve Kara, koronavirüs salgını nedeniyle adliyeye getirilmedi. Mahkeme dava dosyası üzerinden yaptığı incelemenin ardından Kısa ve Kara hakkında tahliye kararı verdi.

Duyma ve konuşma engelli Ahmet Kısa, annesi Elif Kısa’nın tahliye kararını twitter hesabından paylaştı. Paylaşımında, “Müjde canlar müjde, dualarınız kabul oldu. Melek annem tahliye oldu.” dedi. Herkese ayrı ayrı teşekkür ettiğini belirten Ahmet Kısa, “Bir sürü mesaj aldım çok mutluyum. Cezaevinin kapısında bekliyoruz melek annemi almak için.” diye belirtti.

Ne olmuştu?

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Elif Kısa (70) ve eşi Ali Kısa (70) ile Bekir Kaya 3 Aralık 2019 tarihinde “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla tutuklandı.

İki engelli çocuğu yalnız kalmıştı

Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Elif ve Ali Kısa’nın bakmakla yükümlü olduğu duyma ve konuşma engelli 2 çocuğu ise yalnız başlarına kaldı. Ailenin avukatı tutuklama kararlarına itiraz etti. Ali Kısa itirazı kabul edilerek serbest bırakılırken, Elif Kısa için yapılan itiraz ise reddedildi.

Kamuoyunda Elif Kısa’nın serbest bırakılması için çağrılar yapıldı. Elif Kısa’nın duyma ve konuşma engelli oğlu Ahmet Kısa da, twitter hesabından gün gün annesinin tahliye edilmesi için çağrılar yaptı