Emek ve Demokrasi Güçleri’nin ‘Kayyım rektör’ protestosuna müdahale: Çok sayıda gözaltı var

Ankara’da “Kayyım rektör” protestolarına destek eylemine polis plastik mermi ve biber gazlı müdahalede bulundu.

Çankaya Belediyesi önünde ve sokaklarda 30’a yakın kişi gözaltına alındı.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerinin basın açıklaması için çağrıda bulunduğu Çankaya Belediyesi önünü polis ablukaya aldı. (Fotoğraf: Halit Elçi)

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun rektör atanmasıyla başlayan “kayyım rektör” protestolarına destek kapsamında Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Plastik mermi ve biber gazıyla müdahale

Yüksel Caddesi’nde “kayyım rektör istemiyoruz” sloganları ve “Başımız dik kazanıyoruz” dövizleriyle yürüyen grup, polisler tarafından “ müzakere” yapacağız denilerek durduruldu. Çevik kuvvet polislerinin alana gelmesiyle “Pandemi” var denilerek gruba açıklama yapmalarına izin verilmeyeceği belirtildi.

Bunun üzerine “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan gruba, polisler yakın mesafeden biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sonucu grup ara sokaklara dağıldı.

Polisten ikinci kez müdahale

Kızılay’ın ara sokaklarında polis müdahalesine ilişkin konuşmalar yapan grup, “Kayyımlar gidecek biz kalacağız” sloganı attı. Gruba, etrafta bulunan yurttaşlar da alkışlarla destek verdi. Grup daha sonra kol kola girerek Kızılay’dan Kuğulu Park’a doğru sloganlar eşliğinde yürüdü. Yurttaşların Tunalı Hilmi Caddesi’nde alkışlarla destek verdiği gruba, polisler yeniden Kuğulu Park girişinde biber gazı ile müdahale etti.

30’a yakın kişi gözaltına alındı

Kızılay ve Kuğulu Park girişinde yapılan müdahalelerde 30’a yakın kişi gözaltına alınırken, yurttaşlar polisin öğrencileri gözaltına almasına tepki gösterdi.

Yüksel Caddesi’nden Çankaya Belediyesi önüne yürümek isteyen topluluğa polis müdahale etti. (Fotoğraf: MA)

Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması

Öte yandan Çankay Belediyesi’nin kapısında toplanan bir grup protestocu polis tarafından ablukaya alındı. Grup, binanın içine girmeye zorlandı. Binaya girmeyen grup burada basın açıklaması yapıldı. Polis basın açıklamasına katılmak isteyen kişileri oradan zorla iterek uzaklaştırdı.

Avukat Sercan Aran’ın gözaltına alınışı (Fotoğraf: Halit Elçi)

Basın açıklamasının yapılması sırasında aralarında avukatların da olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

ÇHD’li avukatlar gözaltı takibi için Ankara Emniyeti’ne alınmıyor

Gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Üyesi 4 avukatın adları şöyle: Av. Hayriye Kara, Av. Olgu Esmer, Av. Sercan Aran, Stj. Av. Mustafa Avcıoğlu.

Gözaltına alınanların farklı hastanelerde yapılan sağlık muayenesinden sonra emniyete götürüleceği öğrenildi.

ÇHD’li avukatlar gözaltı takibi için gittiği Ankara Emniyeti’ne alınmıyor. Avukatların bina önünde bekleyişi devam ediyor.

MA / Yeni1Mecra