Emine Şenyaşar: 3 yıldır ne yaptıysam adaleti bulamadım

Suruç’ta 2 oğlu ve eşini kaybettiği saldırıların 3’üncü yıldönümü olduğunu hatırlatan Emine Şenyaşar, “3 yıldır ne yaptıysam adaleti bulamadım” dedi.

Ferit Şenyaşar da, hastanedeki saldırıya ilişkin 3 yıldır hala dava açılmadığına, saldırıyla ilgili tutuklu olmadığına dikkati çekerek, “Bir anne 3 aydır kaldırımlarda adalet arıyor.” diye konuştu.

Emine Şenyaşar oğlu Ferit Şenyaşar ile “adalet” nöbetini sürdürüyor.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf gezisi sırasında korumaları ve yakınları Şenyaşar ailesinin işyerinde ve hastanedeki saldırı sonucu 4 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıların üzerinden 3 yıl geçti. Olayda eşi Haci Esvet ile oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ı yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıda yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 3 yıldır adalet mücadelesi sürüyor.

Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar’ın, Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattıkları “adalet” nöbeti ise 98. gününde. Sabahın erken saatlerinde adliye önüne gelen Emine Şenyaşar, adliye önünde 3 ayı aşkın bir zamandır adalet aradıklarını anlattı.

‘3 yıldır ne yaptıysam adalet bulamadım’

Adliye binası önündeki nöbetlerinde maruz kaldıklarını dile getiren Emine Şenyaşar, şöyle konuştu:

“Adliye bahçesine gittiğimizde kovdular, oğlumu darp ettiler, bizi nezarethaneye attılar, mahkemeye çıkardılar. Bu katliamı yapanlar ise serbest geziyor. Oğlum cezaevine konuldu. 3 yıldır tek başına bir oda da tutuluyor. Ben bugün yine mecbur geldim. Nereye gittiysem de adalet bulamadım. Neden hastane kayıtlarını çıkarmayıp, katliamı gizliyorlar. Ailemi hastanede katledip, alkış tuttular. Katliamı yapanları yakalasınlar. Ben 3 yıldır ne yaptıysam adalet bulamadım. Ankara’ya kadar gittim adalet yok. Ailemi katledenleri neden yakalamıyorlar. Savcılar neden bu katliamı saklıyor. Bunu neden bize yapıyorlar. Ailemi bitirdiler.”

Ferit Şenyaşar

‘Bir anne 3 aydır kaldırımlarda adalet arıyor’

Ferit Şenyaşar ise, 14 Haziran 2018 tarihinde Suruç Devlet Hastanesi’nde yapılan saldırıda 3 kişinin katledilmesinin yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Saldırının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen halen dava açılmadığına işaret eden Ferit Şenyaşar, şunları ifade etti:

“Olayla ilgili tutuklu yok. Biz 3 aydır adalet istiyoruz. Şu an Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı katliamı yapanları koruyarak suç işliyor. Suça ortak olup görevini kötüye kullanıyor. Bir gün adalet sağlandığında bu katliamın üstünü örtmeye çalışan yargıçlar ve savcılar yargılanacaktır. Biz bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz.”

Annesinin sağlık sorunlarının çok kötü olduğunu belirten Ferit Şenyaşar, “Bir anne 3 aydır kaldırımlarda adalet arıyor. Bu çığlığa herkesin destek vermesini istiyoruz” dedi. 

MA – URFA