Erdoğan: 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiyoruz

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanmaya geçiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine toplantısı sona erdi. 3 saat süren toplantının ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanmaya geçiyoruz” dedi.

Kapanma kararlarını duyuran Erdoğan, detayları ise şöyle aktardı:

“*29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçilecek. Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

*Tam kapanma süresince; İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek.

* Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

* Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.

*Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

* Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.

* Sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlara destek verilecek.”