Erdoğan: Şu anda 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye gelen Afganistanlı göçmen sayısına ilişkin muhalefeti yalanlayarak, emniyet kayıtlarında ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmenin söz konusu olduğunu belirtti.

Erdoğan, gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabileceklerini yineleyerek, “Buna kapalı değiliz. Ortada bir vaka var, bir gerçek var. Bu konuyla ilgili de kapı çalındığında kapımızı açar, görüşmelerimizi de yaparız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami çıkışında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı İstanbul Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camisi’nin çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Afganistan’daki gelişmelere ilişkin soru üzerine Erdoğan, Afganistan sürecinin 20 yılı aşkın bir süreç olduğunu dile getirerek, bu süre içerisinde gerek tüm dünya başta Batı dünyası olmak üzere gerekse İslam dünyasının buraya gereken ihtimamı göstermediğini kaydetti.

Erdoğan, “Rusya’nın Afganistan’a olan müdahalesi olsun, daha sonra Amerikan’ın müdahalesi olsun bunların hiçbirinde ne yazık ki bu ülkelerin hiçbiri sağlıklı bir yaklaşım gösterememiştir.” dedi.

‘Afganistan ciddi manada kendi başına bırakıldı’

Afganistan’ın şu an ciddi manada adeta kendi başına bırakıldığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Taliban’ın buradaki takınacağı tavır belli olduğu halde başından itibaren Taliban’la çeşitli görüşmeler olmuş, bu görüşmelerin neticesinde gelinen netice de ortada. Şimdi kendileri söylüyorlar. ‘Biz bütün bu silah, araç, gereç, mühimmat, bunları nereye bıraktığımız henüz belli değil.’ gibi laflar söylüyorlar. Bir taraftan örneğin Amerika bizimle de bazı görüşmeler yaptı. Taliban’la zaman zaman bizim de görüşmelerimiz oldu. Bundan sonraki sürece yönelik yine biz bu tür görüşmeleri yapabileceğimizi de söyledik. Derdimiz o ki bütün buralarda şu anda ölümden uzak bir adımın atılmış olması bana göre Afganistan’ın ön önemli kazanımıdır. “

‘Türkiye’de 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusu’

Muhalefetin Afganistan’dan Türkiye’ye 1,5 milyon göçmenin geldiği açıklamasını yalanlayan Erdoğan, “Maalesef ana muhalefetin de muhalefetin de söylediği bu rakamların hepsi yalandır. Türkiye’ye Afganistan’dan böyle bir göç olmamıştır. Bunu nitekim dün de söyledim. Türkiye’de şu anda emniyet kayıtlarımızda ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur.” dedi.

Erdoğan, yapımına devam edilen önleyici duvarların hepsinin ülkeyi bu tür “düzensiz göçleri” engellemek için olduğunu belirterek, Suriye’den de Türkiye’ye yaklaşık 4 milyon kişiyle ciddi bir göç olduğunu kaydetti.

‘Biz kapılarımızı kontrollü olarak devamlı açtık’

Türkiye’ye sığınmakta olan insanlara kapıları kontrollü olarak devamlı açtıklarını savunan Erdoğan, “Geri gönderilmesi gerekenleri de geri gönderme merkezlerinde kontrole almak suretiyle ülkelerine geri gönderdik.” dedi.

‘Gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz’

Erdoğan, “Yeni dönemde Türkiye’nin Afganistan’da nasıl bir rolü olacak?” sorusu üzerine, şu anda gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Afganistan politikalarını yakından bildikleri ülkelerle de müzakere halinde olduklarını belirten Erdoğan, “Biz gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz, buna kapalı değiliz. Ortada bir vaka var, bir gerçek var. Bu konuyla ilgili de kapı çalındığında kapımızı açar, görüşmelerimizi de yaparız” dedi.

Erdoğan, “Afganistan halkı bizim Müslüman kardeşlerimizdir ve biz onlara kapıyı kapatacak halde değiliz.” dedi.

Kılıçdaroğlu’na tepki

Erdoğan’a, ABD Büyükelçiliğinin Türkiye ile Afgan mülteciler konusunda anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemleri üzerine, sosyal medyadan “Yalancı Kemal” kampanyasının yürütülmesine ilişkin değerlendirmesi de soruldu. “Ondan hiç şüpheniz olmasın yani aynen Bay Kemal sıfatıyla yalancı Kemal’dir.” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Amerika yalanlamıştır ama bunlar yine hala bunun üzerinden yürümeye devam ediyorlar.” dedi.

Kaynak: AA