Erdoğan ve Biden görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden bir telefon görüşmesi yaptı. Biden, Başkanlık yemini ettiği 20 Ocak’tan 3 ay sonra Erdoğan ile görüştü.

Joe Biden ve Tayyip Erdoğan’ın geçmiş dönemde yaptığı görüşmelerden bir kare (Fotoğraf: AA / Arşiv)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden bugün telefonla bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde iş birliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususunda mutabık kaldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Erdoğan ile Biden arasındaki telefon görüşmesine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, liderler, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde iş birliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK/PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’ın, Erdoğan ile görüşmesinde, iş birliğinin genişletilmesi, anlaşmazlıkların etkili yönetimi ve yapıcı ikili ilişki vurgusu yaptığı ifade edildi.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin açıklama

Bloomberg HT’nin haberine göre Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Erdoğan ile Biden’ın, ikili ve bölgesel konuları ele almak üzere Haziran ayındaki NATO Zirvesi’nde ikili görüşme yapma konusunda anlaştığı belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 1915 için ‘soykırım’ ifadesini kullanacağını belirtti.

İki lider, haziran ayında düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’nin marjında görüşme konusunda anlaşmaya vardı.

Kaynak: AA / BLOOMBERGHT