Erdoğan’dan Albayrak açıklaması: ‘Talihsizliği damat sıfatı’

Erdoğan, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ilişkin, “En büyük talihsizliği damat sıfatının birikimi ve başarısının önüne geçirilmiş olması” dedi

Erdoğan “Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yaptığı atılımların temelinde Berat Beyin bakanlığı döneminde geliştirdiği strateji ve yaptığı hazırlıklar bulunuyor” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir İl Kongresi’nde konuştu. Damadı olan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ilişkin konuşan Erdoğan, “Berat Beyin önce enerjide ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi, gayreti ve başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır” dedi. Erdoğan, “Eğer herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapmış olsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmeler daha objektif yapılabilirdi diye düşünüyorum. Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yaptığı atılımların temelinde Berat Beyin bakanlığı döneminde geliştirdiği strateji ve yaptığı hazırlıklar bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunun adı finansı yönetmektir. Bunu başardığı için kuduruyorlar. Bunu başardığı için çıldırıyorlar.” 

‘CHP’nin başındakini adam zannettim’

Gare operasyonu sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Meclis’te yaptıkları konuşmadan önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmesini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Gitsinler bu katliamla ilgili kendilerini bilgilendirsinler istedik. Gençler, tabii bakanlarım bana bunu söyleyince ben de bu CHP’nin başındakini adam zannettim. Haberimiz yok diyor ya asıl kaynağından bizzat gitsin anlatsınlar istedim. Gittiler belgeleriyle hangi soruyu sorarlarsa sorsunlar cevaplayın dedim. İkili görüşmelerden sonra bu yapıldığı halde daha sonra Meclis’te maalesef tamamıyla sınır aşan bir yapıyla bu iki arkadaşıma edep dışı her şeyi yaptılar. İşte onun için biz diyoruz ki Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin başında siyasetin kendi mecrasında oraya gelen bir genel başkan olarak değil bir proje olarak bulunmaktadır. Yanındakiler de o projenin diğer başlıklarıdır, yandaşlarıdır. Nitekim Gara operasyonunun milletimizin üzerinde yarattığı öfkeyi PKK’nın üzerinden uzaklaştırmak, uluslararası alanda PKK’nın güç durumda kalmasını engellemek için akla ziyan yollara başvurması bu tespiti bir kez daha doğruluyor. Berat beyle ve onun üzerinden şahsımızla ilgili kampanyaya hız verilmesinin amaçlarından biri de budur. Dertlerinin ülke ve millet olmadığını hakikatleri bin defa dinleseler de yine kafalarındaki senaryoları kendilerine tevdi edilen misyonun gereğini sürdüreceklerini biliyoruz.”

MA