Eşbaşkan Hatipoğlu’na 2 yıl 2 ay ceza

Hakkari eski Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu’na “zimmet” iddiasıyla 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Ankara Sincan Cezaevi’nden 12 Şubat’ta Van T Tipi Cezaevi’ne sevk edilmesinin ardından cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakılan ve darp edilen Hakkari eski Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu ile dönemin Belediye Eşbaşkanı Nurullah Çiftçi ve 20 belediye meclis üyesi hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması görüldü. Eşbaşkanlık sistemi gerekçe gösterilerek “görevi kötüye kullanmak” ve “zimmet” suçlamasıyla açılan davanın duruşması Hakkari 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Farklı bir davadan aldıkları ceza nedeniyle tutuklu bulunan eşbaşkanlar Hatipoğlu ve Çiftçi duruşmada hazır edildi. Tutuksuz yargılanan bazı meclis üyeleri de duruşmaya katıldı.

‘Bakanları eşbaşkan sıfatıyla karşıladık’

Hakkındaki iddialara ilişkin savunma yapan Eşbaşkan Hatipoğlu, görev başında olduğu dönemde kimi bakanları Çiftçi ile birlikte eşbaşkan sıfatıyla ağırladıklarını anımsattı. Hatipoğlu, suçlamaların hukuksuz olduğunu vurguladı.

Hapis ve para cezası

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Hatipoğlu’na “zimmet” iddiasıyla 2 yıl 2 ay 20 gün ceza verdi.  Mahkeme, eşbaşkan Çiftçi hakkında ise, “kamu görevini usulsüz üstlenme” ve “görevi kötüye kullanma” iddialarıyla 5 bin 500 TL para cezası verdi.

Yine, belediye meclis üyelerine “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla para cezası verildi. Daha önce herhangi bir cezası olmayan meclis üyelerine “Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB)” uygulandı.

MA