EŞİK: Tecavüz ve çocuk cinsel istismarı faillerini kim koruyor?

EŞİK, 4. Yargı Paketindeki düzenlemeyle tecavüz ve çocukların cinsel istismarı suçlarında tutuklamanın imkansız hale getirildiğine dikkati çekerek, “Tecavüz ve çocuk cinsel istismarı faillerini kim koruyor?” diye sordu.

“Uyarıyoruz, şimdi de çocuk cinsel istismarcılarına af gelebilir” diyen EŞİK, herkesi affın önlenmesi için Meclis kapanana dek konuyu takip etmeye çağırdı.

4. Yargı Paketi’nde yer alan, tecavüz ve çocukların cinsel istismarı suçlarında tutuklama için somut delil aranması kriteri getiren maddeye ilişkin tepkiler sürüyor. Bir tepki de 340’ı aşkın örgütün yer aldığı Eşitlik İçin Kadın Platformu’ndan (EŞİK) geldi. Konuya ilişin yapılan yazılı açıklamada, söz konusu maddenin 7 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiği hatırlatıldı.

‘Tutuklama imkansız hale getiriliyor’

Bu suçlarda tutuklama şartları arasında zaten “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların” arandığına işaret edilen açıklamada, “Bu bahane ile cinsel suçlarda tutuklama ve mahkumiyet kararı neredeyse sadece istisnai olarak veriliyordu. Şimdi de somut delil şartının altı kalın bir biçimde çizilerek, bu suçlarda tutuklama neredeyse imkansız hale getiriliyor.” denildi.

‘Cezasızlığın önü tamamen açılıyor’

Bu düzenlemeyle Yargıtay’ın mağdurun beyanının (belli kriterlerin varlığı halinde) hükme esas alınması konusundaki içtihatlarını da yok etmek istediğine vurgu yapılan açıklamada, “Cinsel suçlarda mevcudiyeti çok zor olan görüntü kaydı, ses kaydı gibi delillerin aranması ile bu suçlarda cezasızlığın önü tamamen açılıyor.” diye kaydedildi.

‘Cinsel istismarcılara af gelebilir’

“Uyarıyoruz, şimdi de çocuk cinsel istismarcılarına af gelebilir” denilen açıklamada, şöyle denildi:

“Somut delil şartı ile cinsel suçlarda tutuklama ya da mahkumiyet yoluyla cezaevlerine girmek imkansız hale getirilirken; bir yandan da bunlar için af çıkartılarak cezaevleri boşaltılmak istenmektedir. 4. Yargı Paketi Adalet Komisyonu’nda tartışılırken, AKP’li vekiller, TCK 103’teki çocukların cinsel istismarı suçundan cezaevlerinde bulunanların affı le ilgili bir maddenin de pakete eklenmesini istemişti.

Çocuk cinsel istismarı ve tecavüzün evlilik yoluyla aklanması anlamına gelen bu girişim muhalefet vekilleri tarafından engellenmişti. İktidarın yıllardır bu af taslakları ile dolaştığını, 2016 ve 2020’de bu affı çıkarmaya çalıştığını biliyoruz. Herkesi, çocuk istismarcılarına affın önlenmesi için Meclis kapanana dek konuyu takip etmeye çağırıyoruz. Çocuk istismarının affı olmaz! Evlilik tecavüzü aklamaz!”

Yeni1Mecra