Eylemciler: Polis başını eğ!

Boğaziçili öğrencilere destek olmak için Ankara’da Çankaya Belediyesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale ederek gözaltı yaptı.

Boğaziçili öğrenci arkadaşlarına destek olmak için açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale etti. Öğrencilerin açıklama yapmasına izin vermeyen polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. (Fotoğraf: Çınar Livane Özer / Twitter)

“Kayyım Rektör’e” karşı eylem yaparken gözaltına alınan Boğaziçi’li öğrencilere destek vermek için Ankara, Kızılay’da Çankaya Belediyesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale etti. Öğrencilerin açıklama yapmasına izin vermeyen polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrenci sayısının 60 olduğu iddia edildi.

Ters kelepçeli gözaltı

Gözaltı otobüsündeki öğrenciler

Ankara’daki üniversiteli öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden eylemlere destek vermek ve dün akşam saatlerinde Boğaziçililere yönelik gözaltıları protesto etmek için saat 14.00’da Çankaya Belediyesi önünde toplanma kararı aldı. Eylemden önce bölgeye çok sayıda polis ekibi gelerek öğrencilerin açıklama yapmasını engelledi. Öğrenciler, polisi sloganlarla ve yuhalayarak protesto ederek açıklama yapmak için harekete geçti.

Öğrencilerin harekete geçmesi üzerine polis etraflarını çevirerek sert bir şekilde müdahale etti. Polis, bazı öğrencilere ters kelepçe yaptı ve öğrencilerin ellerindeki dövizleri, pankartları yırttı. İddiaya göre polis eylemde 60 öğrenciyi gözaltına aldı.

Sert polis müdahalesi sırasında D.Ö. adlı öğrencinin dişi kırıldı.

Bir öğrencinin dişi kırıldı

Polisin öğrencilere yaptığı sert müdahale ve gözaltı sırasında D.Ö. adlı öğrencinin dişinin kırıldığı görüldü.

‘Ne rektör ne kayyım üniversiteler bizimdir’

Öğrenciler eylem sırasında “Polis başını eğ, polis yere bak, kayyım rektör istemiyoruz, ne iktidar ne rektör üniversiteler bizimdir” sloganları attı.  Öğrenciler “Gözaltındaki arkadaşlarımızı serbest bırakın” talebini güçlü bir şekilde yineledi.

Haber Merve Güven

Kamera Cansu Erginkoç

Kurgu Aysu Demirel