FETÖ üyesi hakim-savcıların baktığı davaların yeniden görülmesi için teklif

CHP Milletvekili Tanal, FETÖ üyesi hakim-savcıların baktığı davaların yeniden görülmesi talebiyle Meclis’e kanun teklifi sundu.

Tanal, FETÖ mensubu olan, hakim ve savcı sıfatını kaybetmiş bu kişilerin verdiği kararların halen icra ve infaz edildiğine dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, FETÖ üyesi oldukları yargı kararlarıyla kesinleşen hakim ve savcıların baktıkları dava dosyalarının, verdikleri kararların yeniden incelenerek tekrar yargılama yapılması amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Tanal, Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, şunları kaydetti: “Gerek TC. Cumhurbaşkanlığı gerekse Yargıtay; FETÖ’yü bir terör örgütü olarak kabul etmiştir. Yine bu kurumlar bu örgütün devlete sızan, bu kadroların sağladığı avantajlarla devlet içerisinde belli bir güce ulaştıktan sonra hasımlarını çeşitli hukuki görünümlü hukuk dışı yöntemlerle tasfiye eden kendine özgü terör örgütü olduğunu kabul etmiştir.”

Tanal, FETÖ’nün hakimler ve savcılarının adalet mekanizması içinde onarılması mümkün olmayan tahribatlara yol açtığına dikkat çekti. Tanal, “Bağımsız ve tarafsız olmayan bir mahkemede yargılanmak başlı başına yargılamanın yenilenmesi sebebidir.” dedi.

‘Bu yargılamalar adil değerlendirilemez’

Bu yargılamaların adil olarak değerlendirilemeyeceğine vurgu yapan Tanal, “FETÖ mensubu hâkim ve savcıların imzası bulunan tüm kararlar ve dava dosyaları yeniden denetlenmek zorundadır.” diye kaydetti.

‘Kararları hala icra ve infaz ediliyor’

Tanal, hakim ve savcı sıfatını kaybetmiş bu kişilerin verdiği kararların halen icra ve infaz edildiğine dikkat çekti. Tanal, bu durumun Anayasa ile de güvence altına alınan hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığını ifade etti.

‘4 bin 500 hakim ihraç edildi’

Tanal, yaklaşık 4 bin 500 hakim ve savcının “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt doğrultusunda karar vermek”, “Kumpaslar yapmak” gibi suçlamalarla ihraç edildiğini hatırlattı. Tanal, “Bunların büyük çoğunluğunun tutuklanıp haklarında iddianame düzenlendiği kamuoyunun da bilgisi dahilindedir.” dedi.

Tanal, “İhraç edilen, tutuklanan ya da kaçak sıfatı ile aranan hakim ve savcıların vermiş oldukları kararlar üzerinden herhangi bir inceleme yapmadan bu kararların hukuka ve adalete uygun olduğunu varsaymak mümkün değildir.” diye kaydetti.

Tanal, kanun teklifiyle yargılamanın yenilenmesi yolunun açılarak hak kayıplarının önlenmesinin amaçlandığını belirtti.