Filistin Esir Cemiyeti: İsrail Mahkemesi’nin Ahres hakkındaki kararı idam hükmünde

Filistin Esir Cemiyeti, İsrail mahkemesinin, 95 gündür açlık grevini sürdüren Filistinli tutuklu Mahir el-Ahres’in serbest bırakılması talebini ikinci kez reddettiğini belirterek, kararın “idam” hükmünde olduğunu ifade etti.

Mahir el-Ahres Fotoğraf: Twitter

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail Yüksek Mahkemesinin, durumu kritik olmasına rağmen 95 gündür açlık grevinde bulunan Mahir el-Ahres’in salıverilme talebini reddettiği belirtildi.

‘Mahkemenin bu kararı idam hükmünde’

Ahres’in serbest bırakılması ya da en azından bir Filistin hastanesine nakledilmesinin reddedilmesini kınayan Cemiyet, İsrail mahkemesinin bu kararının, “idam” hükmünde olduğunu ifade etti.

Ahres’in avukatı Ahlam Haddad, dün açlık grevindeki müvekkilinin serbest bırakılması ya da bir Filistin hastanesine nakledilmesi talebinde bulunmuştu. İsrail mahkemesi, Ahres’in salıverilmesi için daha önce yapılan başvuruyu 25 Ekim’de reddederek, İsrail’in Kaplan Hastanesi’nde tedavisinin devam etmesine karar vermişti.

Ahres, açlık grevi nedeniyle sağlık durumu iyice kötüleştikten sonra İsrail’in Rehovot kentindeki Kaplan Hastanesi’ne nakledilmişti.

Açlık grevindeki Filistinli tutuklu Mahir el-Ahres’e destek amacıyla bir çok ülkede aktivistler bir günlük açlık grevi yapmıştı.

AA – KUDÜS