Gazeteci Alphan ‘Newroz’ fotoğrafı paylaştı 7,5 hapsi istendi

Gazeteci Melis Alphan hakkında, 6 yıl önce Diyarbakır Newroz’unda çektiği ve paylaştığı fotoğraf nedeniyle 7,5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Gazeteci Alphan, “Hapse dahi atsanız umurumda mı sanıyorsunuz? Sizden korkan sizin gibi olsun.” dedi.

Gazeteci Melis Alphan Fotoğraf: MA

Gazeteci Melis Alphan hakkında, Diyarbakır’da 2015 yılındaki Newroz kutlamasında çektiği ve sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraf nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Kasım 2020 başlatılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianame İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Alphan’ın “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

‘Amaç susturmak’

Sosyal medya hesabı Twitter’dan tepki gösteren Alphan,  şu ifadeleri kullandı:

“Hakkımda deli saçması soruşturma sonucunda dava açılmış. 6 yıl önce paylaştığım Nevruz fotoğrafı nedeniyle İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesinde terör propagandası yapmak suçundan yargılanacağım. Amaç susturmak. Ama benim de ‘sus’ deyince inadına konuşasım geliyor, huyum kurusun.”

‘Sizden korkan sizin gibi olsun’

”Terörün” sözlük anlamının “yıldırı” olduğunu belirten Alphan, “Bu saçmasapan suçlamalar ve davalarla gazetecileri yıldırmaya çalışanların yaptığına terör denir esas. Hapse dahi atsanız umurumda mı sanıyorsunuz? Sizden korkan sizin gibi olsun.” dedi.

Yeni1Mecra