Gazeteci Ayşegül Doğan’ın 15 yıla kadar hapsi istendi

Gazeteci Ayşegül Doğan’ın “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla yargılandığı davada 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Gazeteci Ayşegül Doğan

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan hakkında gazetecilik faaliyeti kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, röportajlar ve katıldığı etkinlikler gerekçesiyle “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla açılan davaya devam edildi.

Savcı, sunduğu mütalaasını okumadı

22,5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Doğan, duruşmaya mazeret sunarak katılmazken, gazeteciyi avukatları Mehmet Emin Aktar ve Ahmet Özmen temsil etti. Dava dosyasına gelen evrakın okunmasıyla başlayan duruşmada, savcı esas hakkında hazırladığı mütalaasını sundu.

Savcının duruşmada okumadığı mütalaasının katip tarafından direkt duruşma tutanağına yapıştırılması dikkat çekti. Mütalaada, Doğan’ın “örgüt üyeliği” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Doğan’ın DTK üyesi olmadığına dair tapeler mahkemeye sunuldu

Doğan’ın avukatları, Ahmet Özmen mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep ederken, Mehmet Aktar ise esas hakkındaki savunmadan önce yargılama için tevsii tahkikat taleplerinin olduğunu söyledi.

Aktar, DTK soruşturması kapsamında yapılan ve başka bir dava dosyasında yer alan Doğan’ın telefon görüşmelerinin tape kayıtlarına dikkat çekerek, bu kayıtların müvekkili Doğan’ın savunmasını doğruladığına işaret etti. Söz konusu belgeyi mahkeme heyetine sunan Aktar, belgenin bir örneğinin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenmesini talep etti.

Avukatların talebi reddedildi

Mahkeme, avukatların taleplerini değerlendirmek üzere duruşmaya kısa bir ara verdi. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, tapelere ilişkin kayıtların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından istenmesi yönündeki talebi yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti ve avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre vererek, duruşmayı 7 Aralık’a erteledi.

Kaynak: MLS