Gazeteci İmrek için ‘gerekçesiz ceza’ isteyen savcı: Anlayana gerekçe çok açık

Evrensel Gazetesi Yazarı Ender İmrek’in “Parıl parıl parıldıyordu Hermes çanta” başlıklı yazısı nedeniyle yargılandığı davada mütalaa veren savcı gerekçe göstermeden ceza talebinde bulundu.

Savcı, avukatların itirazına ise “Anlayana gerekçe çok açık” yanıtını verdi.

Evrensel Gazetesi Yazarı Ender İmrek’in 29 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta” başlıklı yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a “güzel vasıf atfetmeyerek hakaret etmek” iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Bakırköy Adliyesi 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’inci duruşmaya İmrek katılmazken avukatları duruşmada hazır bulundu.

‘Asılsız itham nedir anlamış değiliz’

Duruşmada ilk söz alan avukat Yıldız İmrek, “Muhatap Emine Erdoğan, burada siyasal bir rol üstlenmiş bir kişidir. Müvekkilim de bir basın mensubu sıfatıyla siyasal eleştiri yapmıştır. İddianamede ‘asılsız ithamlar’ gibi ifadeler vardır. Asılsız itham nedir anlamış değiliz. Emine Erdoğan Hermes çanta takmamış mıdır, takmıştır. Öyleyse asılsız olan nedir? Burada yapılan siyasal eleştiridir” dedi.

‘Müvekkilim Emine Erdoğan’ı övmediği için hakaretle suçlanmaktadır’

Davanın açılmaması gerektiğini belirten avukat İmrek, “İddianamede ‘iyi ve güzel vasıflar atfetmeyerek hakaret’ gibi bir suçlama vardır. Bu ne demektir? Yani bir kişinin beğenilmeyerek eleştirilmesi, dahası övülmemesi demektir. Yani müvekkilim Emine Erdoğan’ı övmediği için hakaretle suçlanmaktadır” diye konuştu. 

TCK’nın 125’inci maddesinde düzenlenen hakaret suçunun unsurlarının belli olduğuna dikkat çeken İmrek, “Burada hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı anlaşılacaktır. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söylediği ‘alçak, şerefsiz’ gibi sözler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmişken, müvekkilimin, Emine Erdoğan’ı övmemesinin suç olarak kabul edilmesi hukuki değildir” dedi. İmrek, beraat talebinde bulundu. 

Savcı gerekçesiz ceza istedi

Esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, herhangi bir gerekçe göstermeden İmrek’e isnat edilen suçtan ceza verilmesini istedi. Mütalaaya karşı söz alıp savunma yapan avukatlar, savcının tüm suçlamalarının gerekçeli olması gerektiğini hatırlattı. Duruşma savcısı avukatların bu talebine karşılık “anlayana gerekçe çok açık” şeklinde yanıt verdi.

Mahkeme, avukatların esasa ilişkin savunmalarını hazırlaması için ek süre taleplerini kabul ederek, duruşmayı 2 Aralık’a erteledi.

MA – İSTANBUL