Gazeteciliğe ‘yeni1mecra’ eklendi

Ankara Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde, medyada çoğulculuğun sürdürülmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında yeni bir haber mecrası kuruldu. 8 Kasım Cuma günü itibariyle yayın hayatına başlayacak olan “yeni1mecra” görüntülü, yazılı ve sesli haber formatları ile değişen gazetecilik koşullarında işsiz gazetecileri destekleyen bir mecra olmayı hedefliyor.

Gazetecilere yönelik işsizlik, sansür ve baskıların hızla arttığı bir dönemde gazetecilikte ısrar yeni haber sitelerini de beraberinde getiriyor. yeni1mecra, Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi için hayata geçirilen proje kapsamında ortaya çıktı.

Cemiyet desteği ile kurulan yeni1mecra’nın kurucu ekibinde gazeteciler İrfan Uçar, Hasan Akbaş ve Altan Sancar yer alıyor. Başlangıçta Ankara merkezli faaliyet yürütecek olan haber sitesi, www.yeni1mecra.com adresinden yayın yapacak. Yeni1mecra, aynı zamanda Youtube üzerinden de canlı yayınlar, insan hikâyeleri ve siyaset, kültür sanat gibi birçok alandan konuklarla programlar gerçekleştirecek. Mecra aynı zamanda son dönemde yeni medyanın önemli bir parçası olan podcast ağı ile de alternatifler sunacak.

Nasıl bir yayın çizgisi benimsediklerine dair bilgi veren yeni1mecra Yayın Koordinatörü İrfan Uçar, “Çalışanların, çalışma imkânı elinden alınanların, işsizlerin, göçmenlerin, ötekileştirilmiş olanların, haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış olanların, kadınların sorunları, gündemleri gündemimiz olacak” dedi.

Okur-izleyici desteği ile yürüyebilecek

AB desteğinin başlangıç için önemli olduğunu vurgulayan Uçar, “Ama yeni1mecra her bir okurun, her bir izleyicinin aktif maddi desteği ile yürüyebilecek” dedi. Uçar, “Biz gazetesi, televizyonu, radyosu elinden alınmış gazeteciler olarak evrensel mesleki ilkelere, bugüne kadar oluşturduğumuz değerlere saygı duyarak yeni1mecra’da üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.