Gergerlioğlu: Deprem acısına ayrımcılık acısı eklendi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Elazığ depreminde mağdur bir kadının ayrımcılığa uğradığına dönük açıklaması üzerine linç edildiğini belirterek, Deprem acısına ayrımcılık acısı eklendi. Hakkımı arayacağım” dedi.

Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 25 Ocak’ta Elazığ ve Malatya’daki deprem nedeniyle büyük acı yaşadıklarını belirterek söze başladı. “Bu acıları yaşarken acımıza acı ekleyen olaylar ise deprem bölgesinden aldığımız ayrımcılık haberleriydi” diyen Gergerlioğlu, “OHAL döneminin hala sürdüğünü bize sürekli hatırlatan olaylar maalesef cereyan etmeye devam etmektedir” dedi ve şu bilgileri aktardı:

Eşi cezaevinde diye yardım yapılmamış!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu.

“Bu ayrımcılık haberlerinden birisi de Ümmü Gülsüm Tamam isimli vatandaşın başına gelenlerdi. Kendisi bana ulaştı ve şu ifadelerde bulundu:

‘Elazığ Sivrice’den deprem mağduru 1 çocuk annesi eşinin de tutuklu olduğunu, kendisinin OHAL mağduru bir öğretmen olduğunu deprem öncesinde de sosyal yardımın eşi cezaevinde olduğundan verilmediğini iletti. Kiradaki evi hasarlı olduğundan yağmur eve giriyormuş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendisini yardım vermek için aramış ancak eşini telefona isteyen görevli Ümmü Gülsüm Tamam’ın ‘eşim cezaevinde’ demesi üzerine telefonu Ümmü Gülsüm hanımın yüzüne kapatmış!’”

Genel Müdür twit attı, troller saldırdı

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı etiketleyerek bir twit attığını ifade eden Gergerlioğlu, İçişleri Bakanlığı Personel İşleri Genel Müdürü Gökmen Çiçek’in “hiçbir araştırma yapmadan kendisine iftira eden bir twit attığını” söyledi.

Ümmü Gülsüm Tamam’ın Elazığ Sivrice’de kirada bulunduğu hasar görmüş evi.

Gergerlioğlu, Çiçek’in “Bunu paylaşmak istemezdim ama… Elazığ Ehlibeyt Cemevi ziyaretinde bir annenin cezaevindeki oğluyla telefonla görüşmek istemesi sonrası ‘Ben buradan ayrılmadan anneyle oğlu görüşecek’ talimatı veren İçişleri Bakanımıza, bakanlıklarımıza bu iftiralar insanlığa sığmıyor” şeklindeki paylaşımlarından sonra trollerin kendisi hakkında yalan haberler yaydığını belirtti.

Ümmü Gülsüm Tamam’ın ikametgah ilmuhaberi.

Gergerlioğlu, “Ümmü Gülsüm Tamam isimli vatandaşımızın Sivrice’de ikamet etmediğini belirterek itibar cellatlığına başlamışlardır. İhlas Haber Ajansı bu konuda ilk haberi geçen kurum olmuştur” dedi.

Mağdur kadına ilişkin belgeleri paylaştı

Milletvekili Gergerlioğlu, Ümmü Gülsüm Tamam’ın gelir durumunu belirten belgeyi, Elazığ Sivrice’de ikamet ettiğini gösteren belgeyi ve evinin durumunu gösteren fotoğraf ve videoyu paylaştı. Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Bu yaşanan sıkıntılar üzerine deprem sonrası oturulamayacak evlerinden aile çıkmak zorunda kalmış ve fırsatçı nakliyecilerle eşyalarını Ergani’ye taşımıştır. Her ne kadar maksatlı habercilikle karalama çalışması yapılsa da bu tartışmalar sonunda Sivrice Kaymakamlığı yanlışını anlamış ve Ümmü Gülsüm Tamam ile iletişime geçmiş kendisi Kaymakamlığa davet etmiştir.”

Ümmü Gülsüm Tamam’ın fakirlik ilmuhaberi.

İtibar cellatlığına dönüşen habercilik beni üzdü

Vatandaşların dertleriyle ilgilendiğini ve çözüm üretmeye çalıştığını anlatan Gergerlioğlu, “Konu araştırmadan itibar cellatlığına dönüşen habercilik anlayışı beni üzmüştür. Konuyu detaylıca anlattığım bu basın bildirisinden sonra haberi kaldırmayan kurumların iyi niyeti olmadığını düşünmekten başka seçeneğimin kalmayacağını da belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Gergerlioğlu, haberin gerçek olmadığını belgeleriyle belirttiği halde halen yayında tutan kurumlar için suç duyurusunda bulunacağını belirterek, “Hayatım boyunca bir İnsan Hakları Savunucusu olarak hiç kimseye haksızlık etmedim. Kendim de dahil olmak üzere kimseye haksızlık edilmesin diye mücadele ettim” diye konuştu.