Gergerlioğlu: Kışlada erler koronavirüs nedeniyle tedirgin

HDP Milletvekili Gergerlioğu, koronavirüs salgınına karşı kışladaki erlerin tedirgin olduğunu belirterek, Bakan Akar’a kışlalarda tedbir alınıp alınmadığını sordu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, kışlalardaki erlerin durumuna ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Gergerlioğlu, tarafına iletilen bir mektupta, “Çanakkale 18. Mekanize Piyade Tugayı’nda bedelli askerliğimi yapmak üzere teslim olduk. Son günlerde ülkemizde de yayılan Corono Virüs dolayısıyla tedirginiz. Aramızda son 1 ayda yurt dışına çıkıp gelmiş insanlar var. Ayrıca yemekhane ve kantin görevlileri akşam eve gidip sabah geliyorlar. Bu durumlardan çok tedirginiz.” İddialarının yer aldığını belirtti. Gergerlioğlu, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1.Tarafıma iletilen iddialar doğru mudur? 18. Mekanize Piyade Tugayı’nda bedelli askerlik için bulunan yurttaşlardan aralarında son 1 ayda yurt dışına çıkıp gelmiş yurttaşların bulunduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa yurt dışına çıkıp gelmiş olan yurttaşların koronavirüs kapsamında tedbirler alınmış mıdır? Bu yurttaşlar 14 gün karantinada tutulmuş mudur?

2.Bakanlığınızın Bedelli Askerlik yapan yurttaşlar için Tugaylarda koronavirüs tedbirleri alınmış mıdır? Eğer alınmışsa bunlar nelerdir?

3.Tugaylarda er konumunda bulunan yurttaşlardan koronavirüs nedeniyle karantina altında olan yurttaş var mıdır? Varsa kaç yurttaş karantina altındadır?

4.Tugaylarda çalışan yemekhane ve kantin görevlilerinin koronavirüs kapsamında Tugaylara giriş ve çıkışlarında ateş ölçümleri yapılmakta mıdır?

5.Tugaylarda bedelli askerlik kapsamında kaç yurttaş son 1 ayda yurt dışından ülkeye giriş yapmıştır?

6.Son 5 yıl içerisinde silahlı çatışma dışında hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır?

7.Son 5 yıl içerisinde salgın hastalığa yakalanan asker sayısı kaçtır?