Gergerlioğlu: Türkiye’de nefes alamıyoruz diyen her kesimden insan var

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan HDP Milletvekili Gergerlioğlu, Amerika’da “nefes alamıyoruz” diyen siyahlar olduğunu, Türkiye’de de “nefes alamıyoruz” diyen her kesimden insan olduğunu belirtti.

Gergerlioğlu, iktidara “Bu topluma nefes aldırmak istemeyen sizsiniz” dedi.

Meclis Genel Kurulunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi görüşmelerinde söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hukuk devletinde insan hakları ve güvenlik dengesi olduğunu belirtti.  Gergerlioğlu, “Tabiki bir hukuk devletinde güvenlik görevlileri olacak ve hukuku korumaya çalışacaktır diğer vatandaşları suç işleyene karşı korumaya çalışacaktır.” dedi.

‘Güvenlik güçleri insan haklarına dikkat etmek zorundadır’

Güvenlik güçlerinin bunu yaparken insan haklarına dikkat etmek zorunda olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Bizim eleştirdiğimiz güvenlik görevlilerinin insan haklarını ayaklar altına almasıdır.” şeklinde konuştu.

Gergerlioğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Amerika’da ‘Nefes alamıyoruz.’ diyen siyahlar var, Türkiye’de ‘Nefes alamıyoruz.’ diyen Kürtler, Aleviler, solcular, Ermeniler, KHK’lılar her kesimden insan var. Mazlum ve ezilen insanlar var. Ve bu topluma nefes aldırmak istemeyen sizsiniz. Ama biz bunu kabul etmiyoruz.”

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Gergerlioğlu’na cevaben, Türkiye’de güvenlik güçlerinin kamu malını yakıp yıkan, vatandaşa zarar verenlere müdahale ettiğini öne sürdü.