Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku’ya para cezası

Dersim’de 323 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku’ya, dosya şüphelisi Zaynal Abakarov’un üvey babasının şikayeti üzerine 50 bin TL para cezası kesildi.

Aygül Doku

Dersim’de Zeynal Abarakov’la görüştükten sonra 323 gündür Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan haber alınamıyor. Gülistan Doku’nun bulunması için mücadelesini sürdüren Aygül Doku’ya ise çağrıldığı Diyarbakır Ergani Emniyet Müdürlüğü’nde “mala zarar vermek” gerekçesiyle 50 bin TL para cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Para cezasına, Gülistan Doku’nun kayıp olayına ilişkin soruşturma dosyasındaki şüpheli Zaynal Abarakov’un üvey babası Ergin Yücel’in Dersim’deki Atatürk Mahallesi’ndeki evini taşımasına engel olması gerekçe gösterildi.

Gülistan Doku

‘Kriminal inceleme yapılmadığı için evin taşınmasına engel oldum’

Duruma tepki gösteren Aygül Doku, evlerinde kriminal inceleme yapılmadığını, bu yüzden evin taşınmasına engel olduğunu söyledi. Doku, hiçbir mala zarar vermediğini belirterek, şunları ifade etti:

“Bu durumda bir hakim veya savcı ne yapardı. O evde kriminal inceleme yapılmamış ve bu ev taşınıyor. Orada bir iz var mı, yok mu? Belki de o evde benim kardeşimden bir iz var. Polis de eşyaların taşınmasına izin vermedi. Oradaki polis de biliyordu kriminal incelemenin yapılmadığını. O gün polisler de evin taşınmasına izin vermedi. Engin Yücel, ‘Aygül Doku malıma 50 bin TL zarar vermiş’ diyor. Benim annemin ve babamın kefen parasına göz dikmişler. Kardeşimi bizden aldılar. Yetmedi, 50 bin lira para cezası kesiyorlar.”