Günay: Demokratik Mücadele Programı ile darbeyi reddediyoruz

HDP Sözcüsü Günay, Demokratik Mücadele Programı kapsamında yapılacak etkinliklerin “Demokrasi Yürüyüşü”nün bir parçası olduğunu belirterek, programın 3 ay süreceğini belirtti.

Günay, programın toplumun ekmek, adalet ve özgürlükten mahrum bırakılmasına karşı güçlü bir itiraz olduğunu belirterek, “İktidarın demokratik siyasete yönelik gerçekleştirdiği darbeyi ve tasfiyeyi reddediyoruz.” dedi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. Günay, toplantıda “Demokratik Mücadele Programı”nın detaylarını açıkladı. Partilerinin “tutum belgesini” hatırlatan Günay, “9 ana başlıkta, yaşananlardan rahatsız olanları, kaygı duyan, mevcut durumun değişmesini isteyen toplumsal kesimlere ve muhalefete ‘Hep birlikte ortak mücadele’ çağrısında bulunmuştuk” dedi.

Günay, HDP’nin kurulduğu günden bugüne Türkiye siyasetine doğrudan müdahalede eden, siyasi dinamikleri değiştirme gücünü gösteren, akışkan ve dinamik bir politika izlediğini söyledi.

‘Programla darbeyi reddediyoruz’

Demokratik Mücadele Programı’nın toplumun ekmek, adalet ve özgürlükten mahrum bırakılmasına karşı güçlü bir itiraz olduğunu belirten Günay, “Biz bu eylem programıyla; iktidarın demokratik siyasete yönelik gerçekleştirdiği darbeyi ve tasfiyeyi reddediyoruz. Kabul etmiyoruz.” dedi.

Günay, program kapsamında gerçekleştirecekleri bütün basın açıklamaları, halk buluşmaları, kurum ziyaretlerinin “Demokrasi Yürüyüşü”nün bir parçası olduğunu belirtti.

‘Program tüm toplumsal kesimleri bir araya getirecek’

HDP Sözcüsü Ebru Günay

Demokratik Mücadele Programı’nın Türkiye’deki tüm toplumsal kesimler ile demokrasi güçlerini bir araya getirecek, ortak demokratik mücadele bilincini arttıracak bir program olduğunu belirten Günay, şöyle konuştu:

“Hem 1 Haziran deklarasyonumuz ve hem de başlattığımız Demokratik Mücadele Programımız başlar başlamaz darbecileri, demokratik siyaset düşmanlarını korkutmaya başlamıştır. Geçmişin darbecileriyle bugünün darbecilerinin bize karşı birleşmesinin nedeni bu büyük korkularından kaynaklanıyor. Korkuyorlar, çünkü HDP var olduğu sürece bu ülkede faşizan, otoriter bir rejimi kurumsallaştıramayacaklarını çok iyi biliyorlar.”

 ‘Demokrasi Mücadele Programı 3 aylık süreyi kapsayacak’

Toplumun kendilerinden beklentilerine cevap olmaya çalıştıklarını dile getiren Günay, programın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsadığını söyledi. Programın ilk aşamasının bir aylık bir süreyi kapsayacak şekilde planlandığını belirten Günay, şunları ifade etti:

“Programımızın ilk aşamasında saldırıya maruz kalarak, hedef alınan Iğdır, Kars, Batman, Siirt gibi il merkezlerini Eş Genel Başkanlarımız ve beraberindeki heyetlerimiz tarafından ziyaret edildi. Diyarbakır’da saldırıya uğrayan kurumlar ziyaret edildi ve görüşmeler yapıldı. Bu ziyaretlerde ilgili kesimlerin görüş ve önerileri alındı, karşılıklı istişarelerde bulunuldu.”

‘Programın ikinci aşaması Demokrasi Yürüyüşü’

Programın ikinci aşamasının darbeye karşı “Demokrasi yürüyüşü” olduğunu söyleyen Günay, söz konusu yürüyüşün 15-20 Haziran tarihleri arasında Edirne ve Hakkâri’den iki koldan başlayarak Ankara’da sonlanacağını belirtti.

Yürüyüşün bir kolunun eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutulduğu Edirne Cezaevi önünde başlatılmasını Günay, “Cezaevlerindeki siyasetçiler, gazeteciler, aydın ve yazarlar ile cezaevlerindeki hak ihlallerine ve son Meclis’te yaşanan darbeye dikkat çekmek.” olarak açıkladı. Günay, yürüyüşün bir kolunun Hakkâri’den başlatılmasını ise Kürt sorununun demokratik barışçıl çözüm iradesini göstermek için tercih edildiğini belirtti.

Yürüyüş sırasında halk toplantılarıyla yerelin taleplerini dinleyeceklerini belirten Günay, demokratik kitle örgütleri ve kimi siyasi parti temsilcilerinin yürüyüşe destek vereceğini ifade etti.

Yürüyüş kollarında belli bir güzergahın esas alındığını ve bazı durakların tespit edildiğini kaydeden Günay, 15 Haziran’da Hakkari’den başlayacak yürüyüşün Van, Diyarbakır, Adana güzergahını takip ederek 19 Haziran’da Ankara’ya ulaşacağını söyledi. Günay, Edirne’den başlayacak yürüyüşün İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında devam edeceğini, 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde İstanbul’un 3 bölgesinde ziyaretler ve buluşmalar gerçekleştireceklerini aktardı.

‘Şehirler arası yaya yürüyüşü yöntemi olmayacak’

Şehirler arası yollarda yaya yürüyüşü gibi bir yöntemlerinin olmayacağını söyleyen Günay, şöyle konuştu:

“HDP neden yürüyor, HDP neden bu yürüyüşü organize etti diye soranlar var? Elbette buradaki manipülasyonları ciddiye almıyoruz. Bu soruyu soranların çoğu gerçekten HDP’nin neden yürüdüğüyle ilgilenmiyor, HDP’nin ne istediğini öğrenme istekleri dahi yok. Ama iyi niyetle öğrenmek isteyenlere şunu söylemek istiyoruz: Bizi bilen bilir, demokratik siyaset anlayışı bu ülkede yıllardır kesintisiz bir şekilde halkla birlikte özgürlüğe yürüyor. O yüzden hep birlikte yürüyoruz, hep birlikte mücadele ediyoruz, hep birlikte geleceğe hazırlanıyoruz.”

‘HDP darbecilerle uzlaşmaz onlarla mücadele eder’

Her türlü darbeye aynı kararlılıkla karşı çıktıklarının altını çizen Günay, “Halk iradesi bizim siyasi anlayışımızın kırmızı çizgisidir ve bunu kimseye çiğnetmeyiz. Anlamayanlar varsa şunun altını bir kez daha çizelim. HDP darbelere karşı alerjisi olan bir partidir. HDP darbecilerle uzlaşmaz, onlarla mücadele eder.” ifadelerini kullandı.

‘Yürüyüşü düzenlerken salgın riskini ciddiye aldık’

Yürüyüşü düzenlerken salgın riskini ve halk sağlığını ciddiye aldıklarını vurgulayan Günay, maske, mesafe, hijyeni hassasiyetle yerine getireceklerini söyledi. Günay, “Darbeye ve salgına karşı mücadele edebilecek durumdayız, bu gücümüz var ve bu ferasete sahibiz” şeklinde konuştu.

‘Kapatma çağrılarıyla yargıya talimat veriliyor’

Günay, HDP ile ilgili kapatma tartışmalarına da değindi. Kapatma çağrılarıyla yargıya talimat verildiğini belirten Günay, “Buradan açıkça suç duyurusunda bulunuyoruz. Yargıyı göreve çağırıyoruz, suç duyurumuzun işlem görmesini istiyoruz. Gündeme getirdikleri Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, baraj tartışmalarının tamamı partimizin yükselişini engellemeye yöneliktir.” dedi.

Şimdiye kadar onlarca parti kapatıldığını, önlerine baraj konulduğunu, oyun içinde oyun kurulduğunu, oyunun kuralının değiştirildiğini belirten Günay, “Ama hiçbiri sonuç vermedi yine sonuç vermeyecek” diye kaydetti.

Kaynak: MA