Gürer: Bakan ‘ithal buğday’ gerçeğini gizlemeye neden ihtiyaç duydu?

CHP Milletvekili Gürer, arpa ve buğday ithalatına ilişkin önergesine Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin verdiği yanıta tepki gösterdi.

Gürer, “Makarnalık buğdayda yerli üreticiye bin 800 lirayı çok gören TMO, aynı ürünü yurtdışından 2 bin 450 liraya ithal etti. Sayın Bakan, soru önergemizi yanıtlarken, acaba bu gerçeği gizlemeye neden ihtiyaç duydu?” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (soldaki) buğday tarlasında çiftçilerle yaptığı görüşmeden Fotoğraf: Arşiv

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığının yanıtlaması talebiyle, 2019 ve 2020 yıllarında ithal edilen arpa ve buğdaya ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • 2019 yılında TMO çiftçiden doğrudan aldığı makarnalık, ekmeklik; buğday ve arpa miktarı ne kadardır?
  • 2019 yılında TMO tarafından yurt dışından ithal edilen buğday ve arpa miktarı ne kadardır? Buğday ve arpanın tonunun alım fiyatı ne kadardır?
  • 2020 yılında TMO tarafından çiftçiden alınan buğday ve arpa miktarı ne kadardır? İthal edilen ekmeklik ve makarnalık buğday miktarı ne kadardır? 1 ton ekmeklik ve makarnalık buğdayın ithalat bedeli ne kadardır? Makama ve ekmeklik buğday ithalatı yaptığımız ülkeler hangileridir?
  • 31 Aralık 2020 tarihinde buğday ve arpa da gümrük vergilerinin sıfırlanmasının ardından öngörülen buğday ithalatı miktarı ne kadardır?

Bakan Pakdemirli: TMO 1 milyon 400 bin ton hububat aldı

Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TMO tarafından 2019 yılında üreticilerden 1,4 Milyon ton hububat alımı yapıldığını belirtti. Pakdemirli, yanıtta şunları ifade etti:

“TMO’ya hububat ve bakliyat için verilen ithalat yetkileri genel bir yetki olup ilgili kurumların görüş ve talepleri doğrultusunda değerlendirmeler en hassas şekilde yapılmak suretiyle ancak ihtiyaç halinde kullanılmaktadır. TMO tarafından dış alımlar ihale yöntemiyle yapılmakta olup en uygun teklifi veren kişi ve firmalarla sözleşme imzalanmaktadır. Dolayısıyla her bir ihalede verilen en düşük fiyatlar dış alım fiyatlarını belirlemiş olmaktadır.”

2020 yılı hububat alım fiyatlarının 4 Mayıs 2020 tarihinde açıklandığını ifade eden Bakan Pakdemirli, rakamsal bilgileri ise vermedi. 

‘Ülkede 20 milyon ton buğday üretiliyor’

Bakan Pakdemirli’nin vermediği verileri Gürer açıkladı. Gürer, şunları ifade etti: “2020 yılının Mayıs ayında ekmeklik buğdayın TMO tarafından alım fiyatı, bin 650 TL, makarnalık buğdayın ton fiyatı ise bin 800 TL olarak açıklandı. Yerli üreticiden makarnalık buğdayı bin 800 liraya alan TMO; hasadın bitmesiyle birlikte ağustos ayında yabancı ülkelerden 2 bin 450 liraya buğday ithal etti. Ortalama 20 milyon ton buğday üretilen ülkemizde, TMO’nun 1 milyon 400 bin ton buğday alması çiftçinin tüccara nasıl mahkûm kılındığının da göstergesidir.”

‘AKP iktidarı yabancı üreticiyi destekliyor’

Bu rakamların AKP iktidarının yerli üreticiyi değil, yabancı üreticiyi desteklediğinin somut bir göstergesi olduğunu ifade eden Gürer, “AKP yerli üreticiyi bitirmeye kararlı görünüyor. Yerli üretici can çekişirken, Tarım Bakanlığı adeta devekuşu misali başını kuma gömüyor.” şeklinde konuştu.

‘Yurt dışından 10 milyon tona yakın buğday ithal ediliyor’

Yurt dışından ortalama 10 milyon tona yakın buğday ithal edildiğine dikkat çeken Gürer, “2020 yılında ithal buğday temininde sorun yaşanması neticesinde fiyatlar yurt içi fiyatlarını aştı. İthal edilen buğday bir kısmı Dahilinde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında işlenip ihraç ediliyor. Bu işi yapan fabrikalar, yurt içinden mevcut koşullarda ürün sağlaması durumunda büyük açık oluşuyor.” dedi.

‘Buğday ekim alanları genişletilmeli’

Bu açığı gidermek için buğday ekim alanlarının genişletilmesi gerektiğine vurgu yapan Gürer, “Buğday ekimi ithale gerek kalmayacak biçimde planlamalıdır. TMO yerli ürün stokunun yeterli olmaması tüccarın piyasada fiyatı yükseltmesine neden olmakta ve bu sonuç ithalatı zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple buğday üretiminde kendi kendimize yetecek konuma gelmeliyiz.” şeklinde konuştu. 

Yeni1Mecra