Gürer: TMO’nun ayçiçeği yağı satması çözüm değil

CHP Milletvekili Gürer, TMO’nun 12 Nisan itibariyle marketlerin raf fiyatlarından 20 lira daha ucuza 5 litrelik ithal ay çiçeği yağı satmaya başladığını belirterek, “Bitkisel yağ hangi ülke/ülkelerden ithal edilmiştir?” diye sordu.

TMO’nun ayçiçeği yağı satmasının çözüm olmadığını, çözüm için ayçiçeği üreticisinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer fetih Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ayçiçeği yağı satışına ilişkin soru önergesi verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle verilen önergenin gerekçesinde Gürer, Rusya ve Ukrayna’nın gümrük vergilerini artırması sonucu, Türkiye’de en çok tüketimi yapılan bitkisel ham yağ olan ayçiçeği yağının fiyatının bir yıl içinde 2 kat arttığını belirtti. Gürer, buna karşı AKP iktidarının aldığı tedbirlerin yetersiz kaldığını söyledi. 

‘TMO ithal ayçiçeği yağı satışına başladı’

İktidarın temmuz ayına kadar ham yağda gümrük vergisi oranını sıfırlamasına rağmen, ayçiçeği yağındaki fiyat artışının önüne geçilemediğini hatırlatan Gürer, son olarak TMO’nun ithal ayçiçeği satışına başlandığını belirtti. 

‘Bu mantıkla ayçiçeği yağı dengelenemez’

Marketlerde 40 TL’ye satılırken birkaç ayda 80 liraya çıkan 5 litrelik ay çiçeği yağının, TMO aracılığıyla 60 liradan satışa sunulduğuna işaret eden Gürer, ürünün fiyatı zamlanmış, bu var olan soruna karşı piyasada geçici bir çözüm yolu olduğunu, bu mantıkla ülkemizde yüzde 85 oranında tüketimi yapılan ayçiçeği yağının fiyatının dengelenemeyeceğini vurguladı. 

AKP iktidarının “Devlet ayakkabı satar mı?” diyerek kamu kurum ve kuruluşlarını özelleştirdiğini, Tarım Kooperatiflerini işlevsiz kıldığını belirten Gürer, üretimi teşvik etmeyen AKP iktidarının uyguladığı yanlış tarım politikalarının her alanda iflas ettiğini kaydetti. 

‘Her bölgede yetişebilen ayçiçeği tohumu ithal ediliyor’

Ayçiçeği yağı tarihinin en yüksek fiyatını gördüğünü, garip guraba, fakir fukaranın ayçiçeği yağı alamaz duruma düşürüldüğünü söyleyen Gürer, ülkemizde her bölgesinde yetişebilen ayçiçeği tohumunun da ham yağının da ithal ediliyor olmasının, bu olumsuz tabloda etkili olduğuna vurgu yaptı. 

Türkiye’de uygulanan yanlış tarım politikalarının sonucunun tüketiciye pahalı ürün olarak yansıdığını belirten Gürer, TMO’nun 12 Nisan tarihi itibariyle, marketlerin raf fiyatlarından 20 lira daha ucuza 5 litrelik ay çiçeği yağı satmaya başlamasının, soruna kalıcı bir çözüm getiremeyeceğine dikkat çekti. 

PTT AVM ile yapılan yağ satışında çıkan skandalı da hatırlatan Gürer, “PTTAVM ürünü 1 litrelik ayçiçeği yağının vatandaşa satmaya başladığı süreçte üretici firmanın ise bu ürünü kendi web sitesinden daha ucuz fiyatla vatandaşa sattığı ortaya çıkmıştı.” diye konuştu.

‘Çözüm için ayçiçeği üreticisi mutlaka desteklenmeli’

Kalıcı çözüm için ayçiçeği üreticisinin mutlaka desteklenmesi, üretimin artırılması, doğru planlama yapılması ve öngörülebilir bir tarım politikasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gürer, şunları kaydetti:

“Yurtdışından ürün ithal ederim diye kalkıp o tarafa bakarsan, bu taraftaki topraklarına gerekli değeri vermezsen bu sorunları yaşar, sonunda da Toprak Mahsulleri Ofisi’nde yağ satmak durumunda kalırsın. Tüketici için doğru bir karar ama genel politika olarak ülkemizde daha çok üretim yapabilmek için girdi fiyatları düşürülmeli, üretici desteklenmeli, tüketiciye uygun fiyatta ürünlerin gideceği yolun açılması sağlanmalıdır.”

‘TMO’nun satışa sunacağı yağ miktarı ne kadardır?’

Gürer, verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. TMO’nun ayçiçeği yağı satışına başlamasının nedenleri nelerdir? TMO kurulduğu günden buyana bitkisel yağ satışı yapmış mıdır? 

2. TMO’nun elinde satışa sunacağı 5 litrelik tenekelerden oluşan ayçiçeği yağı miktarı ne kadardır?

3. Hangi firma tarafından dolum yapılmış olup toplam maliyeti ne kadardır? Alım neticesinde kurum zararı oluşmuş mudur?  

‘Bitkisel yağ hangi ülke/ülkelerden ithal edilmiştir’

4. Bitkisel yağ hangi ülke/ülkelerden ithal edilmiştir? İthal edilen yağın GDO açısında uygun olup olmadığı herhangi bir laboratuvar tarafından incelenmiş midir, incelenmişse analiz raporunun tarafıma gönderilmesi olası mıdır?

5. Tariş, Trakyabirlik, Fiskobirlik, Antbirlik, Çukobirlik gibi bitkisel yağ işleyen kooperatifler bu bağlamda faal midir, faal ise bu kooperatifler aracılığıyla satış işlemlerinin tercih edilmemesinin sebepleri nelerdir?  

6. TMO’ya verilen satış görevi Tarım kredi kooperatifi ile Et ve Süt Kurumuna ait satış marketlerine neden verilmemiştir?

7. Raf fiyatlarında yüzde 100’e yakın fiyat artışı gerçekleşen ayçiçeği yağının fiyatının sabit tutulabilmesi adına ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

8. Ham yağ açığının kapatılması ve ayçiçeği ekim alanlarının artırılması için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

9. Ülkemizde son 5 yılda ayçiçeği ekilen alan miktarı ve yağlık ayçiçeğinden elde edilen ham yağ miktarı ne kadardır? 

10. Ülkemizde son 5 yıl baz alındığında ithal edilen ayçiçeği ham yağı ve ayçiçeği miktarı ne kadardır? Gerçekleşen ithalatın neticesinde hangi ülkelere toplam ne kadar ödeme yapılmıştır?

Yeni1Mecra