Hafter lideri olduğu Libya Ulusal Ordusu’nun ülke yönetimine el koyduğunu duyurdu

Libya Ulusal Ordusu Lideri Hafter, Suheyrat Anlaşması’nın hükmünü yitirdiğini belirterek, ülke yönetimine el koyduklarını duyurdu.

Libya Ulusal Ordusu Lideri Halife Hafter

Libya Ulusal Ordusu Lideri Halife Hafter, dün akşam yayımladığı görüntülü mesajda, BM’nin garantörü olduğu “Suheyrat Anlaşması’nın hükmünü yitirdiğini ve kendisine bağlı silahlı grubun tüm ülkeyi kontrolü altına alacağını” belirtti.

“Ülkenin başına geçmesi konusunda halkın kendisine verdiği yetkiyi kullandığını” öne süren Hafter, kendisini tek taraflı olarak “devlet başkanı” ilan ettiğini belirtti.

Msallata kentine 65’ten fazla roketli saldırı düzenlendi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Öfke Volkanı Operasyonu Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre; Hafter milisleri başkentin doğusunda yer alan Msallata kentinde sivillerin yaşadığı alanlara roketli saldırıda bulundu.

Kente 65’ten fazla roketin düştüğü belirtilen açıklamada, ilk belirlemelere göre saldırı sonucu bazı sivillerin yaralandığı ve kentte ciddi oranda maddi hasar meydana geldiği kaydedildi.

3 kişi hayatını kaybetti

Hafter milislerinin dün başkentin 65 kilometre doğusunda yer alan Garabulli kentine düzenledikleri roketli saldırı sonucu bir anne ve oğlu hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Başbakan Serrac: Hafter darbe projesinin sonlandırılması gerekliliğini ortaya koydu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın basın ofisinden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “İktidar hevesi ve ahmaklık son raddesine ulaştı. İsyancı (Hafter) yeni bir darbe ilan ederek, yıllar önce başladığı darbe silsilesine bir yenisini daha ekledi.” denildi.

‘Sürpriz olmadı’

Hafter’in söz konusu ilanının, Suheyrat Anlaşması’na ve ülkedeki tüm siyasi çevrelere yapılmış bir darbe olduğunu kaydeden Serrac, Hafter’in aldığı yenilgileri örtbas etmek için böyle bir hamlede bulunmasını beklediklerini, bunun kendileri için sürpriz olmadığını aktardı.

Hafter’in kendisini “devlet başkanı” ilan etmesinin, onun darbe projesinin sonlandırılması gerekliliğini herkese gösterdiğine işaret eden Serrac, ülkenin doğusundaki Tobruk’taki Temsilciler Meclisi üyelerine Trablus’taki meslektaşlarının safına katılma çağrısı yaptı.

Serrac, Hafter’in, bir zamanlar kendisini ordu komutanı tayin eden ve kendisini destekleyen Tobruk’taki meclise karşı bile darbe yaptığını, bu nedenle de artık hiç kimse ya da hiçbir devletin onun meşruiyetinden söz edemeyeceğini kaydetti.

BM himayesinde imzalanan Suheyrat Anlaşması

Fas’ın Suheyrat kentinde 2015 yılında gerçekleştirilen Libya konulu toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti. Bu anlaşma gereği, Libya’da geçiş sürecini yönetmek üzere Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) görevlendirilmişti.

Son olarak Nisan 2019’da başkent Trablus’a saldırı emri veren ve ülkeyi şiddet sarmalına sürükleyen Libya’nın doğusundaki Libya Ulusal Ordusu Lideri Hafter, daha önce de “yönetime el koyduğunu” açıkladığı darbe girişimlerinde bulunmuştu.

Berlin’de 19 Ocak’ta düzenlenen Libya konulu konferansta, ülkenin BM nezdindeki meşru temsilcisi UMH ile Hafter tarafından beşer askeri temsilcinin BM himayesinde kalıcı ateşkesi görüşmek üzere bir araya gelmeleri kararlaştırılmıştı.

İki taraf arasında gerçekleştirilen görüşmeler başarısızlığa uğramış ve süreç askıya alınmıştı.

Kaynak: AA