Hakkari’de ‘aşı ol’ çağrısı

Sivil toplum örgütleri, Hakkarililere ‘aşı ol’ çağrısı yaptı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hakkari Şubesi, sivil toplum örgütleriyle birlikte “Aşı ol” çağrısında bulundu. KESK Şubesi’nde düzenlenen açıklamaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi, Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) Hakkari Şubeler Platformu üyeleri, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB-İKK) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri katıldı.

‘Bilime güvenin’

SES Hakkari Şubesi Eşbaşkanı Remzi Özer, bilimsel doğrular ışığında hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Mevcut koşullar altında Covid-19 ile mücadelenin en önemli aracı aşıdır. Türkiye’de salgınla baş edebilmek için hesaplanan kritik eşik nüfusun en az yüzde 85’inin aşılanmasıdır. Yani Türkiye için en az 75 milyon kişinin çift doz aşılanmış olması gerekmektedir. Toplumun ve sağlık emekçilerinin bizlere verdiği sorumluluk gereğince aşı konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu

‘Aşı ol’ çağrısı

Hakkarililere aşı olma çağrısında bulunan Özer, “İlimizde yaşayan tüm halkımıza çağrımızdır; biz aşıya güveniyoruz siz de güvenin. ‘Du dil nebe, aşî bibe’ diyoruz. Kulaktan duyma bilgilerle değil, bilimin ve bilim insanlarının bize öngördüğü doğrularla hareket ederek herkesi bir an önce aşılarını yapmaya çağırıyoruz. Aşı olmak bizi ve sevdiklerimizi korumanın en güvenli, en etkili ve en az maliyetli yoludur! Yaşamak ve yaşatmak istiyorsan tedirgin olma aşı ol” dedi.