HDP Eş Genel Başkanları: Akkal’ın paylaşımı trollük itirafıdır

HDP Eş Genel Başkanları, AK Parti Milletvekili Akkal’ın sosyal medya hesaplarından Demirtaş ve ailesine yönelik hakaretlere ilişkin yaptığı açıklamanın “adeta bir trollük itirafı” olduğunu ifade etti.

Eş Genel Başkanlar, Demirtaş’ın 6,5 milyondan fazla insanın iradesi olduğunu belirterek, Akkal hakkında hukuki başvurularda bulunduklarını kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan Fotoğraf: Arşiv

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, AKP Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın, sosyal medya hesaplarından önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ve ailesine yaptığı hakarete ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘Akkal’ın sonrasında yaptığı paylaşım trollük itirafıdır’

Açıklamada, Akkal’ın hakaretinin insanlık dışı ve skandal olduğunun belirtildiği açıklamada, bunun kabul edilemez olduğu belirtildi. Selahattin Demirtaş’ın ve cezaevindeki tüm mahpusların görüş hakkının pandemi gerekçe edilerek hukuksuzca ve vicdansızca engellendiğine dikkat çekilen açıklamada, şunları ifade edildi:

“Demirtaş’ın iki çocuğu ile birlikte kapalı görüş yapma hakkının engellenmesi üzerine Tamer Akkal, resmi Twitter hesabı üzerinden Demirtaş’a hakaret eden bir paylaşım yapmıştır. Akkal’ın paylaşımı Twitter hesabında 1 saat 39 dakika kaldıktan sonra tepkiler üzerine paylaşım silinmiştir. Akkal’ın sonrasında yaptığı paylaşım ise adeta bir trollük itirafıdır. Suçluluğun telaşı içerisinde başvurulan ucuz bir manipülasyondur.  Paylaşım sorumlusunun danışmanı olduğunu belirten Akkal, hesapların karıştırıldığını söyleyerek bu hakaretin aslında başka bir hesap üzerinden yapıldığını bir şekilde kabul etmiştir.”

‘Asla bireysel bir hata olarak görülemez’

Akkal’ın yazdıklarının her türden insanlık değerlerini ayaklar altına alan nefret dilinin bir dışa vurumu olduğunun belirtildiği açıklamada, “Asla bireysel bir hata, sorumsuzluk veya yanlışlık olarak görülmeyecek derecede ciddidir.” denildi.

‘Açıklama olayın vahametini ortadan kaldırmaz’

Akkal’ın gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamanın olayın vahametini ortadan kaldırmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Toplumu  ayrıştıran kutuplaştıran bir zihniyetin bilinçaltını işaret etmektedir.  Bu nedenle, bu nefret diline hep birlikte karşı çıkmalı, toplumsal dokuyu bu şekilde tahrip etmesine asla müsaade etmemeliyiz.” denildi.

‘Demirtaş 6,5 milyondan fazla insanın iradesidir’

Selahattin Demirtaş’ın 6,5 milyondan fazla insanın iradesi olduğunun altı çizilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlüğün tesisi için mücadele etmeye devam etmektedir. Varlığı, mücadelesi, fikirleri, üretimleri partimiz ve halklarımız için çok kıymetlidir. Onun hukuksuzca cezaevinde tutuluyor oluşu bu gerçeği değiştirmez aksine bu iktidarın ve vekillerinin meşruiyetini sorgulatır. Demirtaş ve cezaevinde tutulan tüm seçilmiş siyasetçiler onurumuzdur. Onların isimlerini hakaretle ağızlarına alma cüreti gösterenlere bunu yeniden hatırlatıyor, Akkal hakkında hukuki başvurularda bulunduğumuzu da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”