HDP heyetinden selin vurduğu Sinop’a ziyaret

Sel felaketinin yaşandığı Sinop’un Ayancık ilçesini ziyaret eden HDP heyeti, afetzedelerle görüşerek sorunlarını dinledi. Heyet ziyarette, sorunları Meclis’te duyuracaklarının sözünü verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Alican Önlü, Züleyha Gülüm, Murat Çepni, HDP Karadeniz Bölgesi Eş Sözcüleri Hüseyin Taka, Nuray Bedirkurum, Parti Meclisi üyeleri ve Ekoloji Komisyonu üyeleri ve parti il yöneticilerinin de bulunduğu bir heyet 11 Ağustos’ta sel felaketinin vurduğu Sinop’un Ayancık ilçesine ziyarette bulundu. İlk olarak sel felaketi sırasında 40 evin yıkıldığı Babaçay köyüne giden heyet, ardından ilçe merkezinde bulunan Cevizli Mahallesi’ne geçti. Afetzedelerle görüşen heyet sorunlarını dinleyerek Meclis’te duyuracağının sözünü verdi.

HDP heyetine sel anında yaşadıklarını anlatan bir yurttaş gözyaşlarını tutamadı. Evinin yıkıldığını söyleyen yurttaş, yurda yerleştirildiğini ve ne zaman evlerine geçeceklerini bilmediklerini ifade etti.

Bölgede temaslarda bulunan heyet ardından Babaçay köyünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Halk suçlanıyor’

Açıklamada konuşan HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, Ayancık’ta yaşanan sel felaketinin yaşanan iklim krizinin bir sonucu olduğunu söyledi. Sellerin bu bölgede kalıcı olduğunun yıllardır söylendiğine dikkati çeken Kızıldere, “Buraya gelip görünce selin ardındaki nedenin bir kısım devlet kurumlarının coğrafyaya aykırı planları olduğunu gördük. Örneğin Babaçay’da tomruk depoları selin etkisini arttırmış. Yine olmaması gereken yerlere imar izni verilmiş. Maalesef devlet yetkilileri yapılar nedeniyle suçu yurttaşlara atıyorlar. Fakat buraları imara açanlara bakmak gerekir. Halk zaten mağdur. Bir de suçlayıcı bir dille halkın üzerine gidilmemeli” dedi.

‘Planlama yok’

Felaketin ardından hızla yaraların sarılması yerine kredi sözlerinin verildiğini ifade eden Kızıldere, “İnsanların evlerinin, canlarının yok olduğu yere siteler yapmayı planlıyorlar. Dolayısıyla ne coğrafyaya ne de halkın taleplerine uygun bir planlama ve yardım söz konusu değil. Bu afetten sonra yurttaşları yalnız bırakmamamız lazım. Çünkü bu afetler iklim krizi nedeniyle bu seller her sene gerçekleşecek. Hiç kimse olmasa bile bizim halkın yanında olmamız gerekiyor” diye belirtti.

Ekolojik yaşam inşası

Ardından konuşan HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez ise Karadeniz’de yaşanan sel felaketlerine karşı yöneticiler üzerinde baskı oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Sönmez devamla, “Yaşanan iklim krizine karşı önlem almanın yolu ekolojik bir yaşam inşa etmektir. Sadece kendi çıkarlarımız için değil ekosistemi koruyarak gelecekte daha iyi bir yaşam yaşama görevi ile karşı karşıyayız. Biz parti olarak ekolojik ve demokratik bir mücadeleyi önümüze koyduk. İlerleyen yıllarda iktidarın bir parçası olursak doğayla uyumlu olmayan hiçbir projeye izin vermeyeceğiz. Kapitalizme karşı mücadelemizi devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

MA / SİNOP